Naifmvlog

Naifm vlog Gossip and News

ගුවන් යානා හඬට බිය වී පෙර භවය සිහිපත් කළ දැරියකගේ කතාව

මෑත පුනරුත්පත්තිය පිළිබඳ පුරෝගාමී පර්යේෂකයා වන්නේ වර්ජිනියා විශ්වවිද්‍යාලයේ වෛද්‍ය විද්‍යාලයේ සේවය කළ කැනේඩියානු – ඇමෙරිකානු මනෝචිකිත්සකයකු වන ඉයන් ස්ටීවන්සනය. දශක හතරකට වැඩි කාලයක් තුළ, ස්ටීවන්සන් බටහිර හා නැඟෙනහිර යන රටවල දරුවන් දහස් ගණනකගේ පුනරුත්පත්තිය පිළිබඳ අත්දැකීම් විමර්ශනය කළේය. ළමයින් විසින් සිහිපත් කරන ලද අතීත ජීවිත මතකයන් සමහරක් කලින් ජීවත් වූ පුද්ගලයකුගේ අත්දැකීමක් ලෙස සනාථ කර ඇති අතර, ඔහුගේ මරණය දරුවා විසින් වාර්තා කරන ලද හැඟීම් සමඟ සැසඳේ්. සමහර විට දරුවා ඔහු හෝ ඇය හඳුනාගත් පුද්ගලයාගේ මරණය හා සම්බන්ධ උපත් ශරීරයේ කොටසක් ඇතුළු කිරීම හෝ පැහැර හැරීම හෝ මිය ගිය තැනැත්තාගේ අතේ හෝ පාදයේ අක්‍රමිකතාවක් ප්‍රබල සාක්ෂි විය.1958දී ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද, “හිටපු අවතාරවල හිමිකම් කියන මතකයන්ගෙන් දිවි ගලවා ගැනීම සඳහා වූ සාක්ෂි“ යන මාතෘකාව යටතේ, ස්ටීවන්සන් දරුවන්ගේ පුනරුත්පත්තිය පිළිබඳ කතාවලින් සාක්ෂි විශ්ලේෂණය කළ අතර, සිද්ධීන් හතක් පිළිබඳ විස්තර ඉදිරිපත් කළේය.

බොහෝ විට අපැහැදිලි දේශීය සඟරා සහ ලිපිවල ළමයින් විසින් වාර්තා කරන ලද සිදුවීම් සමඟ මෙම අතීත ජීවිත සිද්ධීන් සත්‍යාපනය විය.ස්ටීවන්සන් විසින් වාර්තා කරන ලද පරීක්ෂණයකට මාටින් අවුන් මයෝ නම් බුරුම තරුණියක් සම්බන්ධ විය. දෙවැනි ලෝක යුද්ධයේදී මිය ගිය ජපන් සොල්දාදුවකුගේ පුනරුත්පත්තිය යැයි ඇය කියා සිටියාය.1942දී බුරුමය ජපන් වාඩිලා ගැනීම යටතේ පැවැතිණි. මිත්‍ර පාක්ෂිකයන් නිතරම ජපාන සැපයුම් මාර්ගවලට, විශේෂයෙන් දුම්රිය මාර්ගයට බෝම්බ හෙළීය. “නා-තුල්” ගම්මානය පුවාන් හි වැදගත් දුම්රිය ස්ථානයට ආසන්නව තිබීමද ඊට වෙනස් නොවේ. නිතිපතා පහර දීමෙන් දිවි ගලවා ගැනීමට උපරිම උත්සාහයක් දැරූ ගම්වැසියන්ගේ ජීවිතය ඉතා දුෂ්කර විය. ඇත්ත වශයෙන්ම, පැවැත්ම යනු ජපන් වාඩිලාගෙන සිටින අය සමඟ සම්බන්ධ වීමයි.යුද්ධය අවසන් වූ අතර ජීවිත යථා තත්ත්වයට පත්විය. 1953 මුල් භාගයේදී ඩෝ සිය සිවුවැනි දරුවා සමඟ ගැබ්ගෙන ඇති බව දැනගත්තාය.1953 දෙසැම්බර් 26 වැනි දින ඩෝ දියණියක බිහි කළ අතර ඇය ‘මා ටින් අවුන් මයෝ’ ලෙස හැඳින්විය. කුඩා දරුවා පරිපූර්ණ විය. ඇගේ ඉඟටිය මත මාපටැඟිලි ප්‍රමාණයේ උපත් සලකුණක් විය. දරුවා වැඩෙන විට ඇයට ගුවන් යානා ගැන විශාල බියක් ඇති බව සටහන් විය.

යමෙක් උඩින් පියාසර කරන සෑම අවස්ථාවකම ඇය කලබල වී දුවන්නීය. යුද්ධය වසර ගණනාවක් තිස්සේ පැවතුණු නිසාත්, ගුවන් යානා දැන් යුද අවිවලට වඩා හුදෙක් ප්‍රවාහන යන්ත්‍ර බවට පත්වී ඇති නිසාත් ඇගේ පියා වන යූ අයුන් මේ ගැන කුතුහලයට පත්විය. එම නිසා යානය තමාට වෙඩි තබනු ඇතැයි බිය වීම පුදුමයකි. “ඉක්මනින් ගෙදර යන්න” ඇයට අවශ්‍ය බව පවසමින් දරුවා වඩාත් ව්‍යාකූල විය. ඇයට නැවත ජපානයට යෑමට අවශ්‍ය විය. මෙය එසේ වූයේ මන්දැයි ඇසූ විට ඇය කියා සිටියේ ‘නා-තුල්හි’ ජපන් සොල්දාදුවකු වීම පිළිබඳ මතකයන් තමාට ඇති බවයි. ගුවන් යානයකින් මැෂින් තුවක්කු ප්‍රහාරයකින් ඇය මිය ගොස් ඇති බවත් ඇය දැන සිටි අතර ඇය ගුවන් යානාවලට මෙතරම් බිය වූයේ මේ නිසාය.මාටින් අවුන් මයෝ වයසින් වැඩෙත්ම ඇයගේ පෙර පෞරුෂත්වයේ ජීවිතයේ අතීත ජීවිත මතකයන් වෙත ප්‍රවේශ විය. ඇය පසුව ඉයන් ස්ටීවන්සන්ට පැවැසුවේ ඇයට එය මතක ඇති බවය.කලින් මතකය උතුරු ජපානයෙන් පැමිණි බවත් ඔහුට දරුවන් පස්දෙනකු සිටින බවත් වැඩිමහල් පිරිමි ළමයකු ද වන බවත්ය. ඔහු හමුදා කෝකියකු බවත් එතැන් සිට අතීත ජීවිත මතකයන් වඩාත් නිවැරදි විය. ඇය (ජපන් සොල්දාදුවා ලෙස) ෂිටිම් ගසක් අසල දර ගොඩවල් අසල සිටි බව ඇයට මතකය. කෙටි කලිසම් සහ කමිසයක් ඇඳීම ගැන ඇය විස්තර කළාය. මිත්‍ර පාක්ෂික ගුවන් යානයක් ඔහු දුටු අතර ඔහු ආවරණය සඳහා දිව ගියේය.

ඔහු එසේ කරද්දී, ඉඟටියට වෙඩි උණ්ඩයක් වැදුණු අතර එය ක්ෂණිකව ඔහු මරා දැමීය. ඇය විස්තර කළේ යානයෙහි වලිග දෙකක් තිබුණු බවයි. එය පසුකාලීනව සැලකිය යුතු පුනරුත්පත්තියක් ලෙස හඳුනා ගන්නා ලදී. එය ලොක්හීඩ් පී-38 අකුණු, බුරුම ව්‍යාපාරයේ මිත්‍ර පාක්ෂිකයන් විසින් භාවිත කරන ලද ගුවන් යානයකි. ඇගේ යෞවන වයසේදී මාටින් අවුන් මයෝ සුවිශේෂී පුරුෂ ලක්ෂණ පෙන්නුම් කළාය.ඇය තම කොණ්ඩය කෙටි කොට ගැහැනු ඇඳුම් ඇඳීම ප්‍රතික්ෂේප කළාය.1972 සිට 1975 දක්වා කාලය තුළ මාටින් අවුන් මයෝ ඇගේ පුනරුත්පත්තිය පිළිබඳ මතකයන් ගැන තුන් වතාවක් සම්මුඛ සාකච්ඡාවක් ලබා දුන්නේ ඉයන් ස්ටීවන්සන්ටය. තමාට කාන්තාවක් සමඟ විවාහ වීමට අවශ්‍ය බවත් ස්ථාවර පෙම්වතියක් ඇති බවත් ඇය පැහැදිලි කළාය. බුරුමයේ උණුසුම් දේශගුණයට හෝ එහි කුළුබඩු සහිත ආහාරවලට තමා කැමැති නැති බවත් ඇය පැවැසුවාය. වැඩි කැමැත්තක් දැක්වූයේ වෑංජන කෑම සඳහාය. ඇය තරුණ වියේදී අර්ධ අමු මාළු අනුභව කිරීමට ප්‍රිය කළාය. මෙම මනාපය අහිමි වූයේ මාළු කටුවක් ඇගේ උගුරේ සිරවී ඇති විට පමණි.