Naifmvlog

Naifm vlog Gossip and News

කො-රෝනා යක්ෂයා ගෙයි දොරකඩ

මාරා-න්තික කොරෝනා වෛරසය ලෝක වසංගතයක් බවට පත්වී මිනිසුන් ම-රා දමමින් සිටී. මේ වනවිට ආසාදිතයින් ගණන ලක්ෂය ඉක්මවා ඇත. 4000 ක් පමණ දෙනා මි-ය ගොසිනි. මෙවන් වසංගතයක් මින් පෙර ඉතිහාසයේ වාර්තා නොවන අතර, කවුරුන් කෙසේ කීවද මේ වනවිට ශ‍්‍රී ලංකාවේත් ගෙයි දොරකඩටම වසංගතය පැමිණ තිබේ. ශ‍්‍රී ලංකාවෙන් දැනටමත් 2 වැනි කොරෝනා ආසාදිතයා ද වාර්තා වී ඇති අතර, විදේශයන්හි වෙසෙන ශ‍්‍රී ලාංකිකයන් තිදෙනෙක් රෝගයට ගොදුරු වී සිටිති. රෝගය වසංගතයක් ලෙස පැතිර යන ඉතාලිය සහ දකුණු කොරියාව යන රටවල දිවි ගෙවූ ශ‍්‍රී ලාංකිකයින් විශාල ලෙස යළිත් මවු රට බලා පැමිණෙමින් සිටීමත් සමග රෝගය රට තුළට පැමිණීමේ වැඩි අවදානමක් උද්ගතව ඇත. දැනටමත් මෙම වසංගතය ගෙයි දොරකඩටම පැමිණ තිබේ යැයි අපට අනුමාන කළ හැක්කේ එනිසාය. එසේ හෙයින් ඉන් ගැලවෙන්නේ කෙලෙසද යන්න රටේ බලධාරීන් තුළ අදහසක් හා වැඩපිළිවෙළක් තිබිය යුතුය. රට තුළ මේ සඳහා ඉහළ සූදානමක් පැවති බව පෙනෙන්නට තිබූ නමුත් සමාජය තුළ කොරෝනා රෝගය කෙරෙහි තිබූ උනන්දුව අඩු වී ඇතැයි අපගේ කල්පනාවය. එනමුත් පවතින තත්ත්වය කිසිදු අයුරකින් සැහැල්ලූවකින් සලකා කටයුතු කිරීමේ හැකියාවක් කිසිවකුට හෝ නැත.

මෙහිදී අප කිසිවකු ලෙස හඳුන්වන්නේ නිලධාරීන්, බලධාරීන් යන සියල්ල ඇතුළත්ව මහජනයාගේ වගකීම ද ඊට ඇතුළත්කරය.මේ අතරින් මහජන වගකීම අප උපරිමව බලාපොරොත්තු වන්නේ රට තුළ සිටින ජනතාවටත් වඩා පිටරටින් මෙහි එන ජනතාවගෙනි. ඒ අතර සිටින ශ‍්‍රී ලාංකිකයින් හා විදේශිකයන් යන කොයි කවුරුන්ද වසංගතය මෙරට පැතිර යෑම වැළැක්වීමට තම සක‍්‍රීය දායකත්වය ලබාදීම අනිවාර්ය කටයුත්තකි. එනමුත් ඒ සඳහා වැඩපිළිවෙළ සකස් කළ යුත්තේ රජය මගින් මිස පැමිණෙන පුද්ගලයින් අතරින් නොවේ. කවුරුන් කෑ කොස්සන් ගැසූවද, වුවමනාවට වඩා අනුකම්පාව ඒ සඳහා අදාළ නොවේ. මන්ද මේ මොහොතේ වැදගත් වන්නේ රට හා සමස්ත ජනතාවය. එක් නිමේෂයකින් රට තුළට රිංගා ගන්නා කොරෝනා යක්ෂයාට යම් විටෙක රටක් විනාශ කරන්නට ගතවන්නේ කෙටි කාලයකි. ඉතාලියේ උදාහරණය ඊට කදිමට ගැලපේ. මේ වනවිට සමස්ත ඉතාලියම රතු කලාපයක් ලෙස නම් කර ඇත. ඊට ඇතුළුවීම හෝ පිටවීම තහනම් කර තිබෙන්නේ රටම විනාශ මුඛයට ඇද වැටීම නිසාය. ඉතාලිය අද අනුගමනය කරන්නේ නිවාස තුළම සිට ජනතාව ස්වයං නිරෝධායන ක‍්‍රියාවලියකට යොමු කිරීමකි. අපට එසේ කිරීම වුවමනා නොවීමට නම් ඒ සඳහා රජයට ජනතා සහාය ලබා දීම අත්‍යවශ්‍යය.එසේම, මේ මොහොතේ හරිදේ හරි විදිහට කිරීම සඳහා රජය කෙළින් තීන්දු ගත යුතුය. නීති අවශ්‍යය. ඒවා ක‍්‍රියාත්මක විය යුතුව ද ඇත.

පිටරටින් මෙහි පැමිණෙන සියල්ලන් සඳහා නිරෝධායනය අත්‍යාවශ්‍යය. එහෙත් ගුවන් තොටුපොළ ප‍්‍රමාදය අවම කර, පහසුකම් සැලසීම හා කඩිනමින් නිරෝධායන මධ්‍යස්ථාන වෙත රැුගෙන යෑම මගින් නැති ප‍්‍රශ්න ඇති නොවේ.මේ මොහොතේ හෝ කුමන මොහොතක හෝ රට තුළට වසංගතයක් පරිදි රෝගය ඇතුළු වුවහොත් ආයිමත් කතා කරන්නට දෙයක් ඉතිරි නොවේ. සැබැවින්ම දේශපාලකයින් කියන රට බේරාගැනීමේ අවසන් අවස්ථාව වන්නේ මෙවන් වසංගත අවස්ථා මිස වෙන දේවල් නොවේ. අප මේ පැමිණ සිටින්නේ ලොවක් අත්දකින එවන් අති අවදානම් අවස්ථාවකට ය. ඒ බව සැවොම තේරුම් ගත යුතුය. එබැවින් රට තුළට වසංගතය ඇතුළුවීමට ඇති සියලූ මාර්ග වසා දැමිය යුතුව ඇත. ඉන් පළමුවැන්න ගුවන්තොටුපළ හරහාය. අපට ඒ සඳහා ඇත්තේ එක දොරටුවක් බැවින් පාලනය පැත්තෙන් ඉතා පහසුවක් තිබේ. එනමුත් ඇතැම් රටවලින් එන හුදකලා ගුවන් මගීන් (විශේෂයෙන් රාත‍්‍රී කාලයේදී* කිසිදු රෝග පරීක්ෂාවකින් තොරව පිටව යන බව දැනගන්නට තිබේ. මෙහිදී කොරියාවද, ඉතාලියද, ඉරානයද, චීනයද, ජපානයද නොව සමස්ත ගුවන් මගීන්ම රෝග පරීක්ෂාවට බඳුන් කළ යුතු බව අපි අවධාරණය කරන්නෙමු. එසේම රට තුළට රෝගය පැතිර ඇත්දැයි යන්න වහාම සොයා බැලිය යුතුව ඇත්තේ රවී කරුණානායක හිටපු මන්ත‍්‍රීවරයා කුදලාගෙන යන්නට පොලිසිය ඔහු හොයන ආකාරයෙනි.අමතරව, රටේ ජනතාවගේ ස්වභාවික ප‍්‍රතිශක්තිය වැඩි කිරීම සඳහා දැනුවත් කිරීමත්, ප‍්‍රමාණවත් සහ අමතර සෞඛ්‍ය පහසුකම්වලින් සමන්විත වීමත්, ආහාර අර්බුදයක් රටේ නිර්මාණය වීමට ඉඩ නොදීමත් ලෝකයේ ආර්ථික කඩා වැටෙමින් පවතින මේ මොහොතේ කොරෝනා යක්ෂයාට මුහුණ දීමට අප සැලකිල්ල දැක්විය යුතු කාරණය. එසේ වුවහොත් යක්ෂයා ගෙට ඇතුළු වුවත් පෑළ දොරින් හෝ පලවා හැරීම පහසු වේ.