Naifmvlog

Naifm vlog Gossip and News

ජිම් එකට යෑමට පෙර ගත යුතු ආහාර

ව්‍යයාම කිරීමට පෙර කුමක් ආහාරයට ගත යුතුද යන ප්‍ර‍ශ්නය කා අතරත් තිබේ. සමස්ථ සෞඛ්‍යයට නිසි පෝෂණය අත්‍යාවශ්‍ය වන අතර, වැඩ කිරීමට පෙර නිවැරදි ආහාර වේලක් ඔබේ ශරීරය උපරිම මට්ටමට ගෙන ඒමට සහ ඉක්මණින් සුවය ලබා ගැනීමට උපකාරී වේ.ඔබ බර උසුලන්නේ නම් එය මාංශ පේශි හානිය අවම කරයි. නමුත ඔබ හිස් බඩක් මත වැඩ කළහොත් මේදය දහනය වේගයෙන් සිදුවිය හැකි බවයි.ව්‍යයාම ශාලාවට පෙර ආහාරයට ගත යුතු දේ පිළිබඳ පිළිතුර ඔබේ යෝග්‍යතා ඉලක්ක මත රඳා පවතී. ඔබ විඳදරාගැනීම, මාංශ පේශි ගොඩනැගීම හෝ බර අඩු කර ගැනීමෙන් පසුවද? ඔබට වඩාත්ම සුදුසු දේ තීරණය කිරීමට අපි ඔබට උදව් කරන්නෙමු.සෑම පෝෂකයක්ම ව්‍යයාමයේදී නිශ්චිත කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. ඔවුන්ගේ අද්විතීය කාර්යයන් අවබෝධ කර ගැනීමෙන් ඔබේ ඉලක්ක සපුරා ගැනීම සඳහා ඒවා පරිභෝජනය කළ යුතු අනුපාතය තීරණය කිරීමට ඔබට හැකි වේ.

කාබන් ඔබේ මාංශ පේශි ඉන්ධන සඳහා කාබන් වලින් ලබා ගන්නා ග්ලූකෝස් භාවිතා කරයි. ග්ලයිකොජන් නම් ග්ලූකෝස් ආකාරයක් අක්මාව හා මාංශ පේශිවල ගබඩා කර ඇති අතර පසුව කෙටි හා ඉහළ තීව්‍රතාවයකින් යුත් ව්‍යයාම සඳහා ඉන්ධන සපයයි. කෙසේ වෙතත් කාලයක් ව්‍යයාම සඳහා, ශරීරය විසින් කාබන් භාවිතා කරන ආකාරය වෙනස් වන්නේ ඔබ කරන ව්‍යායාමයේ වර්ගය සහ තීව්‍රතාවය සහ ඔබේ සමස්ත ආහාර වේල අනුව ය.ඔබේ මාංශ පේශිවල ඇති ග්ලයිකෝජන් ගබඩා සීමිත බැවින් සැපයුම ක්ෂය වන බැවින් ඒවා භාවිතා කිරීමේ හැකියාව අඩු වේ. ව්‍යයාමයකට පෙර කාබන් ආහාරයට ගැනීම ග්ලයිකෝජන් ගබඩා වැඩි කරන අතර ව්‍යයාමයේදී කාබන් ඔක්සිකරණය වැඩි කරන බව පර්යේෂණ අධ්‍යයනවලින් පෙනී යයි.මේ අනුව, මූලික වශයෙන් බර සමඟ ශක්තිය ගොඩනැගීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන හෝ ඔවුන්ගේ ව්‍යයාම කෙටි හා ඉහළ තීව්‍රතාවයකින් යුතු අය සඳහා බර ආහාර නිර්දේශ කරනු ලැබේ. ඔබ බර ඉසිලීමේ තරඟයක් හෝ පාද ධාවන තරඟයක් සඳහා පුහුණුවක් ලැබුවහොත්, දින 1-7 කට වැඩි කාලයක් අධික කාබන් සහිත ආහාරයක් ගැනීම මාංශ පේශිවල ග්ලයිකෝජන් ගබඩා උපරිම කරන බව පෙන්වා දී ඇත.

ප්‍රෝටීන් ප්‍රෝටීන් ආහාරයට ගැනීම තනිවම හෝ කාබන් සමඟ ඒකාබද්ධව මාංශ පේශි වර්ධනයට සහ ව්‍යයාම වලින් පසු මාංශ පේශි යථා තත්ත්වයට පත් කිරීමට වඩා හොඳ ඇනබලික් ප්‍රතිචාරයක් ලබා දෙන බව අනාවරණය වී තිබේ.ඔබේ ‍ව්‍යයාමයට පෙර නිතිපතා ප්‍රෝටීන් අනුභව කිරීමෙන් ශක්තිය හා සිහින් සිරුරේ ස්කන්ධය මෙන්ම මාංශ පේශි ක්‍රියාකාරිත්වයද වැඩි වේ. ඔබ ව්‍යයාම කිරීමට පෙර ප්‍රෝටීන් පරිභෝජනය කිරීමෙන් ව්‍යයාම කිරීමෙන් පසු පැය 24 ක් මේදය දහනය නොකිරීමට ශරීරය පොළඹවන බව සමහර සාක්ෂි වලින් පෙනී යයි.සමස්ත ශරීර මූර්ති මෙන්ම මාංශ පේශි වර්ධනයට කැමති අය සඳහා ප්‍රෝටීන් අධික ආහාර නිර්දේශ කෙරේ. ඔබේ ඉලක්කය වන්නේ සිහින් පෙනුමක් හා ශක්තිමත් වීමක් නම්, අවශ්‍යයෙන්ම විශාල නොවී, ඔබේ පෙර-ව්‍යයාම ප්‍රෝටීන් ප්‍ර‍මාණය වැඩි කර ගැනීම උපකාරී වේ.

මේදය ශරීරය විසින් මේදය භාවිතා කරනුයේ මධ්‍යස්ථයේ සිට අඩු තීව්‍රතා මට්ටමක පවතින ව්‍යයාම වලට ඉන්ධන සැපයීම සඳහා ය. එය ඔබේ මන්දගාමී දැවෙන බලශක්ති ප්‍ර‍භවය ලෙස සිතන්න. එක් විශේෂිත අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ මේදයෙන් 40% කින් සමන්විත සති හතරක ආහාර වේලක් නිරෝගී, පුහුණු ධාවකයන් සඳහා විඳදරාගැනීම සහ ධාවන කාලය වැඩි කරන බවයි.කෙසේ වෙතත්, මේදය ජීර්ණය වීමට සහ ශරීරයට ප්‍රයෝජනවත් වීමට වැඩි කාලයක් ගත වන බැවින්, ව්‍යයාමයකට පෙර කෙලින්ම ආහාරයට ගැනීම අවශ්‍ය නොවේ. ව්‍යයාම් ශාලාවට පැමිණීමට ඔබට පැය කිහිපයක් තිබේ නම්, මාළු සහ අලිගැට පේර වැනි සෞඛ්‍ය සම්පන්න මේදය ආහාරයට ගැනීමෙන් ඔබ ආරම්භ කරන විට ඔබේ විඳදරාගැනීම වැඩි කර ගත හැකිය.සමස්තයක් වශයෙන්, වැඩිපුර මේදය ආහාරයට ගැනීම නිර්දේශ කරනුයේ ව්‍යයාම සඳහා විඳදරාගැනීම අවශ්‍ය පුද්ගලයින්, විශේෂයෙන් ධාවකයන් ය.නිරාහාරව සිටීමඔබ හිස් බඩක් මත වැඩ කළහොත් ඔබේ ශරීරය මේදය ඉක්මනින් දහනය කිරීමට පටන් ගනී යැයි සිතීමට එය හේතුවක් වේ. පිළිතුර ඔව්, නැත. ඔබ ව්‍යයාම කිරීමට පෙර පැය 8-10 ක් නිරාහාරව සිටියත්, රාත්‍රීයේදී ඔබේ මාංශ පේශි සහ අක්මාව ග්ලයිකොජන් රඳවා තබා ගනී. එය පිළිස්සී ගිය පසු ශරීරය ඉන්ධන ප්‍ර‍භවයක් ලෙස මේදය බවට හැරේ. කෙසේ වෙතත්, මේදය දහනය කිරීම ග්ලයිකෝජන් වලට වඩා වැඩි කාලයක් ගතවේ. ඔබගේ ව්‍යයාම මධ්‍යස්ථ