Naifmvlog

Naifm vlog Gossip and News

විස්මිත දේවල් සොබාදහමේ ඇත්තටම තියනවා

සොබාදහම තුළ පවතින බව ඔබ විශ්වාස නොකරන පුදුමයන්ගෙන් මේ ලෝකය පිරී ඇත. මෙම විශ්මයජනක දර්ශන සැබවින්ම වටහා ගැනීමට, ඔබ ඒවා ඔබම දැක ගත යුතුය. ඉතින් සොබාදහමේ ඇත්ත වශයෙන්ම පවතින බව ඔබ විශ්වාස නොකරන විස්මිත දේවල් 7 ක් මෙන්න.බොලීවියාවේ පරාවර්තක ලුණු මහල් නිවාස – නිරිතදිග බොලිවියාවේ පිහිටා ඇති මෙම විශ්මයජනක ලුණු මහල් නිවාස අනිවාර්යයෙන්ම ඔබ මිය යාමට පෙර දැක ගත යුතු දේවල් ලැයිස්තුවේ ඇත. ප්‍රාග් අයිතිහාසික විල් කිහිපයක පරිණාමනයේ ප්‍රති පලලයක් ලෙස, මෙම විශාල තට්ටු නිවාසය පුරා ජල ලුණු සහිත කබොලක් ඉතිරි වී ඇති සාලාර් ද උයුනි, ඔබ එය නරඹන විට සාක්ෂි දැරීමට විස්මිත දසුනකි. මෙම කැඩපත් ආශ්චර්යමත් භූමිය හරහා ගමන් කරන විට, කුමන මාර්ගය ඉහළට හා පහළට බැස ඇත්දැයි කෙනෙකුට අමතක විය හැකිය.මෙක්සිකෝවේ නයිකාහි යෝධ ක්‍රිස්ටල් ගුහාව – මෙක්සිකෝවේ කියුවා ඩි ලොස් ක්‍රිස්ටේල්ස් (ස් ටික ගුහාව) යනු ලොව ඕනෑම තැනක දක්නට ලැබෙන විශාලතම ස්වාභාවික ස් ටික සංයුතියයි. ඇදහිය නොහැකි තරම් දුර්ලභ තත්වයන් යටතේ සශ්‍රීකව සිටින මෙක්සිකෝවේ මෙම ගුහාව මෙම ස් ටික ඇදහිය නොහැකි ප්‍රමාණයට වර්ධනය වීමට සුදුසු පරිසරයක් සපයයි.

භූ විද්‍යා ජුවාන් මැනුවෙල් ගාර්ෂියා-රූයිස්, භූ විද්‍යාව පිළිබඳ කලාපයක පැහැදිලි කරන්නේ, සහස්‍ර ගණනාවක් තිස්සේ මෙම ස් ටික අංශක 136 (සෙල්සියස් අංශක 58) ක ඛනිජ පොහොසත් ජලයෙන් පිරී ඇති බවයි. මෙම පුදුමාකාර අරුමපුදුම දේ ගැන සිතමින් ගරිකා-රූයිස් පැවසුවේ “ඛනිජ ලෝකය එවැනි සුන්දරත්වයකින් හෙළි වන වෙනත් ස්ථානයක් පෘථිවියේ නොමැති” බවයි.අයිස්ලන්තයේ ගිනිකඳු අකුණු – ගිනිකඳු වලාකුළක අළු වැනි පාෂාණ කොටස් අයිස් අංශු සමඟ ගැටෙන විට විද්‍යුත්කරණ සංසිද්ධි සිදු වේ. එය වායුගෝලයේ සාමාන්‍ය කොටස් වලට වඩා ඉහළට ගෙන යන බැවින් එය පෘථිවි පෘෂ්ය සමඟ ස්ථිතිකව නිර්මාණය කිරීමට පටන් ගන්නා අතර එමඟින් අකුණු සඳහා අවශ්‍ය විද්‍යුත් ආරෝපණය සපයයි.ඒබ්‍රහම් විලේ ශීත කළ වායු බුබුලු – මීතේන් නිර්මාණය වන්නේ ශාක හා සතුන් වැවේ පතුලේ ගිලී ජලයේ ඇති බැක්ටීරියා සමඟ ප්‍රතික්‍රියා කරන විටය. බැක්ටීරියා කාබනික ද්‍රව්‍ය බිඳ දැමීමට පටන් ගෙන ඒවා දිරාපත් වී වායුව සෙමෙන් මුදා හරියි. සාමාන්‍යයෙන් වායුව වාතයෙන් මුදා හරින විල මුදුනට පාවෙයි.මාලදිවයිනේ දිලිසෙන වෙරළ – මාලදිවයිනේ වාධූ වෙරළ තීරයේ මධ්‍යම රාත්‍රියේ ආලෝක සංදර්ශනය කෙසේ වෙතත් විශ්වාස කළ නොහැකි තරම් විස්තීර්ණ එකක ප්‍රති ලයක් නොවේ. කෙසේ වෙතත් එය කුඩා සාගර ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් වන ෆයිටොප්ලැන්ක්ටන් වැලි මත සේදීමේ ප්‍රතිලයකි.විලෝපිකයන් බිය ගැන්වීමට සහ විශාල විලෝපිකයින්ට ඒවා අනුභව කිරීමට බලා සිටින අයව ආහාරයට ගැනීම සඳහා ආරක්ෂිත යාන්ත්‍රණයක් ලෙස දිදුලන්නට ඉඩ සලසන ජෛව-ලුමිනිසෙන්ස් යනුවෙන් හැඳින්වෙන ෆයිටොප්ලැන්ක්ටන් වර්ග බොහොමයක් ඇත.මෙහි චායාරූප කිහිපයක් පහතින් බලාගන්නට පුළුවන්.