Naifmvlog

Naifm vlog Gossip and News

කාන්තාරවල කර ඇති වගා

කාන්තාරය හරහා ගමන් කරන විට වැලි, වැලි සහ තවත් වැලි දැකීමට ඔබ අපේක්ෂා කරයි! නමුත් ඔබ ජෝර්දානයේ වාඩි රම්හි දිගු කාන්තාර පාරවල් දිගේ ගමන් කරන්නේ නම්, හදිසියේම ඒකාකාරී කාන්තාරයේ බිඳීමක් ඔබට පෙනෙනු ඇත.දීප්තිමත් හරිත බෝග කව ලෙස පෙනෙන දේවල පේළි සහ පේළි භූමි අලංකරණයේ ආධිපත්යය දරයි. රතු වැලි නිම්න සහ තියුණු ග්රැනයිට් සහ හුණුගල් කඳු මුදුන් වලින් වටවී ඇති දීප්තිමත් හරිත වෘක්ෂලතාදිය වැඩෙයි. සමහරු පුදුම වීමට හේතු: මෙම සංසිද්ධියට පිටසක්වල ජීවීන් වගකිව යුතුද?“සඳේ නිම්නය” ලෙස පොදුවේ හැඳින්වෙන වාඩි රම් කාබනික ගොවිපල පිහිටා ඇත්තේ සෞදි අරාබියේ මායිම අසල ය.

මෙම කාන්තාර ගොවිපලෙහි සාර්ථකත්වයට ජෙනියස් නිර්මාණය විශාල කාර්යභාරයක් ඉටු කරන අතර, කිසිදු පිටසක්වල ජීවියෙකු සම්බන්ධ වී නොමැත – අවම වශයෙන් අප දන්නා තරමින්;).නැත, උණුසුම් රස්නය සහ වියළි කාලගුණය සහිත වඩි රම් හි කාන්තාරය මෙහි වෙනසක් නැත, නමුත් මෙම ගොඩබිමට විශාල වාසියක් ඇත. මේ සියලු නිසරු කුණු වලට යටින් විශාල ජල සැපයුමක් පවතින අතර එයින් ජාතියේ බොහෝ දෙනා රඳා පවතී. පෘෂ් surface යට මීටර් 30 සිට 400 දක්වා පහළින්, භූගත ජලධරයක් පවතී.මෙම ජලය වාරිමාර්ග පද්ධතියට ඇද ගන්නා අතර හැරවුම් ජල තුණ්ඩ භාවිතා කරමින් අක්කර 193 ක රවුම් බෝග බිම්වලට බෙදා හරිනු ලැබේ.කාන්තාරයට වුවද කාලගුණය විශේෂයෙන් වියළී ගිය විට සංරක්ෂණය හා සජලනය කිරීම සඳහා ජලය එකතු කිරීම සඳහා ප්ලාස්ටික් පොලි උමං මාර්ග භාවිතා කරයි.

එය සැමවිටම රම් ෆාම් හි සාර්ථක නොවීය. 1986 දී පිහිටුවන ලද බොහෝ උඩු යටිකුරු විය; ඇත්ත වශයෙන්ම ආරම්භ වීමට ඇත්තේ පසුබෑමකි. වසරකට පසු, මෙම ව්යාපෘතියේ ප්රධාන කෘෂිකර්ම විශේෂ expert යාට කිසිදු වෘක්ෂලතාදිය වගා කිරීමට නොහැකි වී ඇති අතර, එය කිසිසේත්ම සාර්ථක නොවන බවට පැහැදිලි ලකුණකි.සෑම ක්රියාවකටම ස්වභාවධර්මයේ ප්රතික්රියාවක් ඇති අතර, එම නිසා ඕනෑම කාන්තාරයක පොදු වන තාපය, නියඟය සහ අධික සුළං සමඟ සටන් කිරීමට ක්රමයක් ඇතැයි කණ්ඩායම බලාපොරොත්තු විය.සාම්ප්රදායික ගොවිතැන් ක්රම සඳහා දැනුමක් ඇති කාර්ය මණ්ඩලයක්, විශාල යන්ත්ර, හොඳින් සාදන ලද ජල වාරිමාර්ග සහ සියලු මූලික කරුණු මත විශ්වාසය තැබිය හැකිය. නමුත් කාන්තාර තත්වයන් යටතේ, ගොවිපලක දියුණුව සඳහා වෙනත් දෙයක් අවශ්යයි.

කාන්තාර ගොවිපලවල් සඳහා අවශ්ය වන්නේ ආධාරක විශේෂ වන සාරවත් බිම් ආවරණ සහ රනිල ගස් ය. මේ දෙකම කාන්තාරයක් මැද ශාක පත්ර සමෘධිමත් වීමට අවශ්ය ආධාර සපයයි.ගස් සුළං අවහිර කරයි, උණුසුම් තාපයට එරෙහිව සෙවන සපයයි, සහ වැලි මාරු වීමෙන් වළක්වා ගැනීමට උපකාරී වේ. නිවැරදි ගස් වර්ග ද වාෂ්පීකරණය අඩු කරයි, එවිට පස තෙතමනය පවතී.භූමියේ ආවරණයක් ලෙස සූකිරි භාවිතා කිරීම ද වැදගත් ය, මන්ද පසෙහි ඇති උෂ්ණත්වය අඩු කරන අතරම සූකිරි වලට ඉතා සුළු ජල ප්රමාණයක් අවශ්ය වේ. පුරාණ කාලයේ දී, ඊජිප්තුවරුන් සහ නැබටියානුවන් සමාන ක්රම භාවිතා කළ අතර කාන්තාරයේ වෘක්ෂලතාදිය වගා කිරීමට ඉඩ සලසයි.

අද වන විට අර්තාපල්, ස්කොෂ්, තක්කාලි, දෙළුම් සහ වෙනත් එළවළු වර්ගයක් රම් ෆාම් හි වගා කෙරේ. ජෝර්දානයේ ආහාර ප්රභවයෙන් වැඩි ප්රමාණයක් රම් ෆාම් වෙතින් ආරම්භ වන තරමට එය ක්රියාත්මක වේ.මෙහි වගා කිරීමෙන් පසු, ආහාර කාන්තාරය හරහා පැය ගණනක් ජෝර්දානයේ අගනුවර වන අම්මාන් වැනි කලාපයේ වැඩි ජනගහනයක් වෙත ගමන් කරයි.දුර සිට රම් ෆාම් රළු බෝග කවයන් කණ්ඩායමක් මෙන් පෙනේ, එය ඔබව පුදුමයට පත් කිරීමට තරම්ය. නමුත් භූමියේ එක් වරක් ඔබට දැක ගත හැකිය වෘක්ෂලතාදිය සෞඛ්ය සම්පන්න, ඉහළට වැඩෙන අතර කාන්තාරය හරහා ගමන් කරන කිසිදු පිටසක්වල නෞකාවක් සමතලා කර නැත.ඇත්ත වශයෙන්ම, ඔබ ජෝර්දානය නැරඹීමට ගියහොත්, ඔබ මෙම අද්විතීය කාන්තාර ගොවිපොළේ මෙහි වගා කරන නිෂ්පාදන පරිභෝජනය කරනු ඇත,