Naifmvlog

Naifm vlog Gossip and News

අත් තබාගෙන සිටින යුවළක්

මීට වසර සිය ගණනකට පෙර ශාන්ත මොරල් දේවස්ථානය පිහිටා තිබුණේ එංගලන්තයේ නැගෙනහිර ලයිසෙස්ටර්ෂයර් හි ය. අද වන විට පල්ලිය සහ එහි සිටින සියලුම විශ්වාසවන්තයින් ඔවුන්ගේ සොහොන් ගෙවල් සහ ඉතිරිව ඇති දේවලින් කියැවෙන කතන්දර හැර අන් කිසිවක් ඉතිරි කර නැත. දෑත් අල්ලාගෙන සිටින යුවළක් අඩංගු මෙම අලුතෙන් සොයාගත් සොහොන ද ඇතුළුව.මොරල් වරෙක එංගලන්තයේ ලීසෙස්ටර්ෂයර් හි කාර්යබහුලම නගරයක් වූ නමුත් අවාසනාවකට මෙම කාල පරිච්ඡේදයේ කිසිදු පින්තූරයක් නොමැත.

ලයිසෙස්ටර් විශ්ව විද්‍යාලයේ පුරාවිද්‍යානයින් පිළිතුරු සෙවීමට අධිෂ්ටාන කරගෙන සිටින අතර, දිගු කලක් තිස්සේ අහිමි වූ මෙම ප්‍රජාවේ නටබුන් වරකට එක අස්ථියක් හෑරීම දිගටම කරගෙන යයි.සමහරවිට ඔවුන් මෙතෙක් හාරා ඇති වඩාත්ම ඇදහිය නොහැකි මිනීවළ වන්නේ පසුගිය අවුරුදු 700 පුරා යුවළක් අත් අල්ලාගෙන සිටීමයි. තනි සොහොනක දී, මෙම ආදරණීය යුගලය ඔවුන්ගේ විවාහ පොරොන්දුව දිගටම කරගෙන යයි. මෙම පෙම්වතුන් දෙදෙනා 14 වන සියවසේදී පමණ මියගොස් ඇතැයි ගණන් බලා තිබේ.

හැලටන්හි ශාන්ත මයිකල් පල්ලිය ජනප්‍රිය නගර මධ්‍යස්ථානයක් ලෙස නිතර නිතර පොළවල් හා විශාල පිරිසක් සිටියහ. මෙම යුවළ හැලටන්හි පිහිටි පල්ලියේ සුසාන භූමියෙන් බැහැරව තනිවම වළලනු ලැබීම නිසා සමහරු අනුමාන කරන්නේ ඔවුන් රෝගාතුර වී ඇති බවයි, විදේශිකයන් හෝ අපරාධකරුවන් ය.නමුත් ඔවුන් නගර ජීවිතයෙන් ඇවිත්ව තනිවම ජීවත් වීමට කැමති නම් කුමක් කළ යුතුද? කඳුළු පිරි දෑසින් විවේක ගැනීමට මේ දෙදෙනා තැබූ පවුලේ අය දැන සිටියේ මරණයේ දී පවා ඔවුන් ශිෂ්ටා චාරයේ මායිමේ පිහිටි තමන්ගේම දේපළ කැබැල්ලකින් සියලු කඩිමුඩියෙන් to ත්ව සිටීමට කැමැත්තක් දක්වන බවයි.

සතුටින් මියගිය යුවළ ක්‍රිස්තියානි ඇදහිල්ලට අයත් අය වන අතර, අපි මෙය දනිමු. මන්දයත් මළ සිරුරු නැගෙනහිර-බටහිර දෙසට මුහුණලා තැන්පත් කර ඇති බැවිනි.ඇතුළත ද්විත්ව පදිංචිකරුවන් සිටින එකම සොහොන් මේවා නොවන අතර සමහරු විශ්වාස කරන්නේ මෙය ලීසෙස්ටර්ෂයර් හි අසාමාන්‍ය ක්‍රියාවක් නොවන බවයි.මෙම ස්ථානයේ තිබී හමු වූ අනෙකුත් සිරුරු අතර, හිස් කබලට හානි වූ වයස්ගත මහත්වරුන්, සටනේදී පොල්ලකින් හිසට තට්ටු කිරීමක් මෙන් පෙනේ. දණහිසෙන් පපුවට ඇදගෙන දත් ​​හානි වූ තරුණයෙක් ද සිටී.සිරුරු හෑරීම පමණක් නොව පල්ලියේ අවශේෂ ද වේ.

ගල් පෙදරේරු, ටයිල්, රිදී කාසි සහ බිත්ති ප්ලාස්ටර් වැනි දේවස්ථාන ද්‍රව්‍ය සොයාගෙන ඇති අතර ඒවා තනිවම කතාවක් කියයි. මෙම ද්‍රව්‍ය වලින් ඇස්තමේන්තු කර ඇත්තේ මෙම ජනයා 12 සහ 16 වන සියවස් අතර ජීවත් වූ බවයි.කලක් මෙහි වාසය කළ හා සමෘද්ධිමත් වූ සංස්කෘතිය පිළිබඳ වැඩිදුර දැන ගැනීම සඳහා කාර්ය මණ්ඩලය දිගටම වෙබ් අඩවිය හාරමින් සිටී. සැබෑ පල්ලියේ පිදුරු දවසේ ඉතිරිව ඇති ඡායාරූප නොමැති නිසා, සොයාගත් සිරුරු සහ ද්‍රව්‍ය කිසි විටෙකත් සම්පූර්ණයෙන් පැහැදිලි කළ නොහැක.

මෙම පෙම්වතුන් දෙදෙනා ජීවිතයේ කවුරුන් වුවත්, ඔවුන් එකිනෙකාට බොහෝ සෙයින් ආදරය කළ යුතු බව පැහැදිලිය – එසේ නොමැති නම්, පවුලේ ඉතිරි සාමාජිකයන් සදාකාලයටම සොහොනක් බෙදා ගැනීමට ඔවුන් පෙළඹෙන්නේ කුමකටද? යථාර්ථය නම්, ඔවුන්ගේ සම්බන්ධතාවය ශක්තිමත් විය හැකි අතර, ඔවුන්ගෙන් දිවි ගලවා ගත් අයට මරණයේදී පවා ඔවුන්ගේ බැඳීම සන්නිවේදනය කිරීම වැදගත් යැයි හැඟුණි.අවුරුදු 700 ක් දිගු කාලයක් යැයි සිතනවාද?

අත් අල්ලාගෙන සිටින තවත් ඇටසැකිලි යුවළක් 2011 දී ඉතාලියේදී සොයා ගන්නා ලද අතර මෙම යුගලය අවුරුදු 1,500 ක් තරම් පැරණි ය! ඉතාලි කැණීම් පිළිබඳ පුරාවිද්‍යානයින්ට අනුව, දේහය ක්‍රි.ව. 6 වන සියවසේ සිට ය. 2007 දී රුමේනියාවේ ක්ලූජ්-නැපෝකා හි පුරාවිද්‍යා හා කලා ඉතිහාසය පිළිබඳ ආයතනය අසල අත් තබාගෙන සිටි තවත් යුවළක් නිරුපද්‍රිතව සිටියහ. සමහර අය විශ්වාස කරන්නේ රුමේනියාවේ හමු වූ මෙම යුවළ රෝමියෝ සහ ජුලියට්ගේ දේහය බවයි.දෑතින් අල්ලාගෙන සිටින ඕනෑම යුවළක් පිටුපස ඇති සත්‍ය කතාව කුමක් වුවත්, ඔවුන් සියල්ලන්ම “මරණය දක්වා අපෙන් වෙන්වෙමු…” යන වාක්‍ය ඛණ්ඩයට නව අරුතක් එක් කරයි.