Naifmvlog

Naifm vlog Gossip and News

ඇමරිකාවේ ඔබ යනවානම්

ඊජාස් ඛාන් විසිනි ඇමරිකාවේ වඩාත්ම විස්මිත අරුමපුදුම දේ. පහත දැක්වෙන්නේ ග්‍රෑන්ඩ් කැනියොන්, යොස්මයිට්, යෙලෝස්ටෝන්, නයගරා දිය ඇල්ල සහ කාල්ස්බෑඩ් කැවර්න්ස් ඇතුළු ඇමරිකාවේ හොඳම පුදුම 8 ලැයිස්තුවයි. මේවා එක්සත් ජනපදයේ හොඳම සංචාරක ආකර්ෂණයන් වේ බලන්න ඒවා කොච්චර සුන්දරද කියා..

8. රාත්‍රියේ ටයිම්ස් චතුරශ්‍රයනිව්යෝර්ක් නගරයේ ටයිම්ස් චතුරශ්‍රය දිවා කාලයේදී සාමාන්‍ය දෙයක් වුවද, එය රාත්‍රියේදී දැල්වෙන නියොන් සහ විශාල දැන්වීම් පුවරු සහිත විශ්මය ජනක විශ්වයක් බවට පත්වේ. ඔව්, ටයිම්ස් චතුරශ්‍රය දිදුලන, සෞන්දර්යාත්මක නොවේ, නමුත් එය සෑම කෙනෙකුම අවම වශයෙන් එක් වරක්වත් අත්විඳිය යුතු සුවිශේෂී දර්ශනීය දසුනකි.

7. වෝල්ට් ඩිස්නි වර්ල්ඩ්වෝල්ට් ඩිස්නි වර්ල්ඩ් හෝ සරලවම ඩිස්නි වර්ල්ඩ් යනු 1971 ඔක්තෝබර් 1 වන දින ෆ්ලොරිඩාවේ ලේක් බුවෙනා විස්ටා හි විවෘත කරන ලද විනෝදාස්වාද සංකීර්ණයකි. මිලියන 52.5 කට අධික වාර්ෂික අමුත්තන් වෝල්ට් ඩිස්නි වර්ල්ඩ් පෘථිවියේ වඩාත් ජනප්‍රිය විනෝදාස්වාද ගමනාන්තය බවට පත් කරයි. එය අක්කර 25,000 ක් (හෙක්ටයාර 10,117; වර්ග සැතපුම් 39) ආවරණය වන අතර එහි තේමා නිවාඩු නිකේතන 24 ක්, තේමා උද්‍යාන හතරක්, ජල උද්‍යාන දෙකක් සහ අමතර විනෝදාත්මක හා විනෝදාත්මක ස්ථාන කිහිපයක් ඇත. 3 සිට 99 දක්වා සෑම වයස් කාණ්ඩයකම ළමයින්ට එහි ශක්තිය හා විනෝදකාමී ආත්මය ආයාචනය කරයි.

6. ස්මිත්සෝනියන් ආයතනයවොෂිංටන් ඩී.සී. හි ස්මිත්සෝනියන් යනු ලොව විශාලතම හා හොඳම කෞතුකාගාර සංකීර්ණයකි. එහි ප්‍රධාන කෞතුකාගාර 19 ක්, ජාතික සත්වෝද්‍යානයක් සහ පර්යේෂණ මධ්‍යස්ථාන ගණනාවක් ඇත. එය 1846 දී පිහිටුවන ලද්දේ “දැනුම වැඩි කිරීම හා ව්‍යාප්ත කිරීම සඳහා” ය. ආයතනයේ මිලියන තිහක වාර්ෂික අමුත්තන් ගාස්තු රහිතව ඇතුළත් කරනු ලැබේ; අරමුදල් ලැබෙන්නේ ආයතනයේම ආධාර, පුද්ගලික හා ආයතනික දායකත්වය, සාමාජික හිඟ මුදල්, රජයේ සහාය සහ සිල්ලර වෙළඳාම, සහන සහ බලපත්‍ර ආදායම් මගිනි.

5. යොස්මයිට් ජාතික උද්‍යානයසියෙරා නෙවාඩා හි විශාලතම හා අවම වශයෙන් කැබලි කරන ලද වාසස්ථාන වලින් එකක් වන අතර උද්‍යානය ශාක හා සතුන්ගේ විවිධත්වයට සහාය වේ. 1890 ඔක්තෝබර් 1 වන දින පිහිටුවන ලද යෝසෙමයිට් ජාතික වනෝද්‍යානය අක්කර 761,268 (කි.මී. 3,080.74) ක භූමි ප්‍රදේශයක් ආවරණය කරයි. සෑම වසරකම මිලියන 3.7 කට අධික ජනතාවක් යොස්මයිට් වෙත පැමිණෙති: බොහෝ දෙනා තම කාලය ගත කරන්නේ යොස්මයිට් නිම්නයේ වර්ග සැතපුම් හතේ (කි.මී. 18) ය. නිම්නය එහි දර්ශනීය කළුගල්, දිය ඇලි, පැහැදිලි දිය පහරවල්, යෝධ සීකුවියා වතු සහ ජෛව විවිධත්වය සඳහා ජාත්‍යන්තරව පිළිගැනීමට ලක්ව ඇත. යොස්මයිට් නිම්නය වසර 3000 කට ආසන්න කාලයක් ජනාවාස වී ඇත. ඇමරිකානු පදිංචිකරුවන් විසින් කලාපයට කරන ලද පළමු ගවේෂණයන්ට බොහෝ කලකට පෙර පයියුට් සහ සියරා මිවොක් ජනයා එම ප්‍රදේශයේ ජීවත් වූහ. යුරෝපීය ඇමරිකානුවන්ගේ පළමු කණ්ඩායම එයට ඇතුල් වන විට යොහ්මයිට් නිම්නයේ පයිටේ කණ්ඩායමක් අහ්වානිචී නමින් වාසය කරමින් සිටියහ.

4. නයගරා දිය ඇල්ලඑය පෘථිවියේ බලවත්ම දිය ඇල්ලකි. නයගරා දිය ඇල්ල දකුණු ඇමරිකාවේ ඉගුවාසු දිය ඇල්ලට හා අප්‍රිකාවේ වික්ටෝරියා දිය ඇල්ලට වඩා කුඩා හා විශ්මයජනක වුවත් එය ස්වකීය අතින්ම විස්මයට කරුණකි. නයගරා දිය ඇල්ල යනු ඔන්ටාරියෝ පළාත සහ නිව්යෝර්ක් ප්‍රාන්තය අතර ජාත්‍යන්තර දේශ සීමාව හරහා දිවෙන දිය ඇලි තුනක සාමූහික නාමයයි. ලෝකයේ ඕනෑම දිය ඇල්ලක ඉහළම ප්‍රවාහ අනුපාතය සහිත නයගරා දිය ඇල්ල ඔවුන්ගේ සුන්දරත්වය මෙන්ම ජල විදුලි බලයේ වටිනා ප්‍රභවයක් ලෙසද ප්‍රසිද්ධය.මෙයද බලන්න; ලෝකයේ ස්වාභාවික පුදුම 10 ක්.

3. නිව් යෝර්ක් ස්කයිලයින්ලොව පිළිගත් අහස රේඛාව නිව්යෝර්ක් නගරය සතුව ඇත. එහි ගොඩනැඟිලි පැළවී ඇති ආකාරයට ඉහළට නැඟේ. මෙය සිදුවන්නේ මැන්හැටන් පොකුරු දෙකක, මිඩ්ටවුන් සහ ඩවුන්ටවුන් අතර ය. ලොව විශාලතම මධ්‍යම ව්‍යාපාරික දිස්ත්‍රික්කය වන මිඩ්ටවුන් මෑන්හැටන්හි එම්පයර් ස්ටේට් බිල්ඩිං, ක්‍රයිස්ලර් ගොඩනැගිල්ල, සිටිග roup ප් සෙන්ටර් සහ රොක්ෆෙලර් සෙන්ටර් වැනි කැපී පෙනෙන ගොඩනැගිලි තිබේ. පහළ මැන්හැටන් එක්සත් ජනපදයේ තුන්වන විශාලතම මධ්‍යම ව්‍යාපාරික දිස්ත්‍රික්කයෙන් සමන්විත වේ. පහළ මැන්හැටන් හි සංලක්ෂිතව ඇත්තේ 1973 දී ලෝක වෙළඳ මධ්‍යස්ථානය නිම වූ දා සිට 2001 සැප්තැම්බර් 11 ප්‍රහාරයෙන් විනාශ වන තෙක් ලෝක වෙළඳ මධ්‍යස්ථානයේ ද්විත්ව කුලුනු සර්වබලධාරී වීමයි.

2. යෙලෝස්ටෝන් ජාතික උද්‍යානයඑය අපේ පෘථිවියේ නිල වශයෙන් නම් කරන ලද පළමු ජාතික උද්‍යානයයි. යෙලෝස්ටෝන්, වනජීවීන් සහ එහි බොහෝ භූතාපජ ලක්ෂණ සඳහා ප්‍රසිද්ධියක් උසුලයි, විශේෂයෙන් උද්‍යානයේ වඩාත් ජනප්‍රිය අංගයක් වන ඕල්ඩ් ෆේත්ෆුල් ගයිසර්. මොන්ටානා සහ ඉඩාහෝ දක්වා විහිදුනද මූලික වශයෙන් වයොමිං ප්‍රාන්තයේ පිහිටා ඇත. එය 1872 දී පිහිටුවන ලදීයෙලෝස්ටෝන් ජාතික වනෝද්‍යානය වර්ග සැතපුම් 3,468.4 (කි.මී. 8,983) ක භූමි ප්‍රමාණයකින් යුක්ත වන අතර විල්, කැනියන්, ගංගා සහ කඳු වැටි වලින් සමන්විත වේ. යෙලෝස්ටෝන් විල උතුරු ඇමරිකාවේ විශාලතම උන්නතාංශ විල් වලින් එකකි. එය මහාද්වීපයේ විශාලතම සුපිරි වොල්කැනෝ වන යෙලෝස්ටෝන් කැල්ඩෙරා කේන්ද්‍ර කර ගෙන ඇත. එය පසුගිය වසර මිලියන දෙක තුළ කිහිප වතාවක්ම බලවත් ලෙස පුපුරා ගොස් ඇත. ලෝකයේ භූතාපජ ලක්ෂණ වලින් අඩක් යෙලෝස්ටෝන්හි ඇත, මෙම අඛණ්ඩ ගිනි කන්දට ඉන්ධන සපයයි. ස්වදේශික ඇමරිකානුවන් යෙලෝස්ටෝන් කලාපයේ අවම වශයෙන් අවුරුදු 11,000 ක් ජීවත් වී ඇත. 19 වන සියවසේ මුල් භාගයේ ලුවිස් සහ ක්ලාක් ගවේෂණයේදී මෙම කලාපය මඟ හැරී ගියේය.

1. මෙට්‍රොපොලිටන් කලා කෞතුකාගාරයනිව් යෝර්ක් නගරයේ පිහිටා ඇති මෙට්‍රොපොලිටන් කලා කෞතුකාගාරය. එය එක්සත් ජනපදයේ විශාලතම කලා කෞතුකාගාරය වන අතර වඩාත්ම වැදගත් කලා එකතුවක් ඇති ලොව විශාලතම දස දෙනාගෙන් එකකි. එහි ස්ථිර එකතුවෙහි කෘති මිලියන දෙකකට වඩා අඩංගු වන අතර ඒවා භාරකාර දෙපාර්තමේන්තු 17 ක් අතර බෙදා ඇත. මෑන්හැටන් කෞතුකාගාර සැතපුම දිගේ සෙන්ට්‍රල් උද්‍යානයේ නැගෙනහිර මායිමේ පිහිටා