Naifmvlog

Naifm vlog Gossip and News

ටෙක්සාස්හි කිමිදුම් ස්ථානය

ටෙක්සාස් හි විශාලතම දිය යට ගුහාව මිනිසුන් මුලුමනින්ම ගිල ගන්නා බව දන්නා අතර, එය වසර දහස් ගණනක් තිස්සේ නොනවතින ජල ප්‍රභවයක් ද සපයා ඇත. ළිඳේ ගැඹුරින් ජලය ස්වාභාවික දිය උල්පතකට සයිප්‍රස් ක්‍රීක් වෙතට ගලා බසින විට යාකොබ්ගේ ළිඳ දැකීමට පුදුමාකාර දසුනකි.බොහෝ දෙනෙක් ටෙක්සාස් හිල් කන්ට්‍රි වෙත පැමිණෙන්නේ ජාකොබ්ගේ ළිඳ බැලීමට ය, එය ජීවිත ගණනාවක් අහිමි කර තිබියදීත්.පෘථිවියේ භයානක කිමිදුම් ස්ථානවලින් එකක් ලෙස හැඳින්වෙන යාකොබ්ගේ ළිඳ සැබවින්ම සාක්ෂි දැරීමට ඇදහිය නොහැකි තරම්ය.

ඔබ ගුහා කිමිදුම්කරුවෙකු නොවූවත්, ඔබට තවමත් යාකොබ්ගේ ළිඳ භුක්ති විඳිය හැකිය. සෑම වයස් කාණ්ඩයකම මිනිසුන් පහළ ගුහාවලට බැසීමට කිසිදු අදහසක් නොමැතිව පැමිණේ. අවට පාෂාණ වලින් පැන ළිඳෙන් පිටවන පැහැදිලි ජලයට පැනීම විනෝදජනකයිඔබ පනින විට, යාකොබ්ගේ ළිඳේ අඩි 13 ක් විවර වීම ජල මතුපිටට යටින් සැඟවී ඇති බැවින්, ඔබ නිමක් නැති සිදුරකින් බිමට වැටෙනු ඇති බව පෙනේ.ඔබ ළිඳෙන් බැස ගියහොත් විවිධ ගැඹුරේ කුටි රාශියක් ඇත. පළමු කුටිය ළිඳේ මුදුනේ සිට අඩි 30 ක් දුරින් පිහිටා ඇති අතර එය තවත් අඩි 55 ක් පහළට ඉදිරියට යයි. මෙන්න එය දීප්තිමත් වන අතර වන සතුන් සහ ඇල්ගී පවතී.

ඔබ මතුපිටට අඩි 80 ක් පහළින් පිහිටි දෙවන කුටියට ළඟා වන විට තත්වය වෙනස් වේ.කුටියෙන් පිටතට යන මාර්ගයක් ලෙස පෙනෙන යම් චිමිනියක් ගැන කිමිදුම්කරුවන් දැන සිටිය යුතුය, මෙම ‘ව්‍යාජ’ පිටවීම අවම වශයෙන් එක් කිමිදුම්කරුවෙකු වත් කොටු කර මරා දමා ඇත. තුන්වන කුටියට දෙවන කුටියේ පිහිටා ඇති විවරයක් හරහා ළඟා විය හැකිය.සිව්වන කුටීරය තුළට පිවිසීමට තරම් ධෛර්යයක් ස්වල්ප දෙනෙකුට ඇත.අසමසම හුණුගල් ආකෘති ඇතුළුව අලංකාර දර්ශන වාර්තා කර ඇති ඒවා.බොරළු වෙනුවට මෙම කුටියේ බිම සිහින් රොන්මඩයකින් ආවරණය වී ඇත. එක් ව්‍යාජ පියවරක් සෑම තැනකම රොන්මඩ ඉවතට විසිවිය හැකිය. වෘත්තීය ගුහා කිමිදුම්කරුවන්ට මෙය සිදු වූ විට, සියල්ල කළු වී ඇති අතර ඔබට පහළ සිට ඉහළට කිව නොහැක.

ඔබට යාකොබ්ගේ ළිඳට ඇතුළු වීමට නොහැකි වූ කාලයක් තිබුනේ එය තත්පරයට ජලය ගැලුම් 170 ක් නිපදවූ නිසා ඇතුළට යාමට නොහැකි වූ බැවිනි. ඩොරති විම්බර්ලි කෙර්බෝ මීට වසර 70 කට පමණ පෙර ඇගේ පියා සෙල්ලක්කාර ලෙස ඇයව යාකොබ්ගේ ළිඳට විසි කළ විට සිහිපත් වේ. ඇය ජලයේ බලය යටට පෙරළීමට පෙර මතුපිටින් අඩි 2 ක් පමණ පහළට ගිලී ගියේය.දැන් ළිඳට ඇතුළු විය හැකි බැවින් බොහෝ අද්දැකීම් අඩු කිමිදුම්කරුවන් කුටිවලට බැස යති. අවාසනාවකට මෙන්, ඔවුන්ගේ ගවේෂණ අතරතුර අවම වශයෙන් 8 දෙනෙකු මියගොස් ඇත.යාකොබ්ගේ ළිඳ ප්‍රථම වරට සොයා ගනු ලැබුවේ 1850 දී මුල් පදිංචිකරුවන් විසිනි.

ළිඳ සහ එහි පරිපූර්ණ නිල් පැහැති ජලය දැක මහත් සතුටට පත්විය. අද වන විට ළිඳ බොහෝ දෙනා භුක්ති විඳින අතර ඉතිහාසයෙන් පිරී පවතී.යාකොබ්ගේ ළිඳෙන් මුදා හරින ජල ප්‍රමාණය වසරින් වසර අඩු වී ඇති අතර, කිමිදුම්කරුවන්ට නව ගැඹුරට හා සොයාගැනීම් කරා ළඟා වීමට ඉඩ සලසයි. 2000 දී සහ 2008 දී නැවතත් යාකොබ්ගේ ළිඳෙන් ජලය සම්පූර්ණයෙන්ම ගලා ඒම නතර වූ අතර යමක් කළ යුතු බව ප්‍රදේශවාසීන්ට සහ සංරක්‍ෂකයන්ට අනතුරු ඇඟවීය.

ප්‍රසිද්ධ ළිඳ “යාකොබ්ගේ ගුහාව” බවට පත්වීමට කිසිවෙකුට අවශ්‍ය නැත.අනාගත පරම්පරාවන් සඳහා යාකොබ්ගේ ළිඳ ආරක්ෂා කිරීමේ අපේක්ෂාවෙන් එක් ත්‍යාගශීලී මිනිසෙක් වෝටර්ෂෙඩ් සංගමය නිර්මාණය කළේය. මෙම සංගමයේ කාර්යය වන්නේ දැනුවත්භාවය ව්‍යාප්ත කිරීම සහ සංවර්ධකයින්ගෙන් සහ වෙනත් අස්වාභාවික හානිවලින් යාකොබ්ගේ යහපැවැත්ම ආරක්ෂා කිරීමයි. මෙම පුද්ගලයාම තම නිවස පර්යේෂණ හා අධ්‍යාපන මධ්‍යස්ථානයක් ලෙස පරිත්‍යාග කරන්නේ ජාකොබ්ගේ ළිඳ ගැන මිනිසුන්ට වැඩිදුර ඉගෙන ගත හැකිය