Naifmvlog

Naifm vlog Gossip and News

බලවත් මැස්සො ජාතීන් ඉන්නවා

මැස්සෙක් එහෙම අල්ලන්න උත්සාහ කරලා තියෙනවද? හරිම අමාරුයි නේ? අපේ අත හෙල්ලෙන්නත් කලින් මැස්සා පියාසර කරනවා. ඉතින් කොහොමද මැස්සාට එච්චරට ඉක්මන් වෙන්න පුලුවන්? විද්‍යාත්මකව බැලුවම පිළිතුර ඉතා සරලය. කෙටියෙන් කිව්වොත් මැස්සාගේ ඉන්ද්‍රියන් විසින් මැස්සාගේ මනස තුල පෙන්නුම් කරන ලෝකය අපේ මනස තුලින් අපි දකින ලොකයට වඩා හෙමින් තමයි ගමන් කරන්නේ. හරියටම කිව්වොත් 4 ගුණයකට වගේ හෙමින්. වෙනත් විදිහකට පැහැදිලි කළොත් අපි බිත්තියේ තියන ඔරලෝසුවේ තත්පර කට්ට ගමන් කරනවා දකින වේගයට වඩා 4 ගුණයක් හෙමින් තමයි මැස්සා එක දකින්නේ. නමුත් ගතවු කාලය තත්පර වලින් එක හා සමානයි.

කවුරුත් බොහොවිට දන්න සම්මත ක්‍රමයකට අනුව කියනවානම් රූපවාහිනියේ විකාශනය වෙන වැඩසටහනක තත්පරයට රූප රාමු 25 අඩංගුයි. (29 ඇතැම් රටවල NTSC මාධ්‍ය) සාමාන්‍යයෙන් මිනිස් අැස මගින් ධාරණය කරගන්න පුලුවන් රූපරාමු ප්‍රමාණය 30 – 60 අතර වෙනවා. එතකොට රූපවාහිනියේ විකාශය වන වැඩ සටහනක එ ප්‍රමාණය ඉක්මවා රූපරාමු ඇතුලත් කිරීමෙන් කිසිදු ඵලයක් නෑ. මොකද මිනිස් ඇසකට එයින් ඔබ්බට තොරතුරක් ධාරණය කරගන්න බෑ. දැන් කොටින්ම කිව්වොත් ඔබ රූපවාහිනියක් දෙස බලා සිටින එහි තිරය තත්පරයට 60 වතාවක් එහි තිරය අදුරු වනවා. නමුත් අපේ ඇහැට ඒක පේන්නේ නෑ. හැබැයි සමහර වෙලාවට ඔබ දැකලා ඇති විඩියෝ කැමරාව කින් රූපවාහිනියක් රූගත කළොත් තිරය අදුරු වීමේ ක්‍රියාවලියේ සාක්ෂියක් දැක ගන්න පුළුවන්. ඉතින් මැස්සෝ රූපරාමු කියක් දකිනවා කියලා හිතන්නේ?

උත්තරය 250. ඒ සාමාන්‍ය ඔය අපේ ගෙවල්වල කෑමට එන මැස්සෝ. ඊටවඩා බලවත් මැස්සො ජාතීන් ඉන්නවා. ඒ කියන්නේ තත්පරයක් ඇතුලත මැස්සාගේ ඇසේ සිට මොලය වෙත රූපරාමු 250 ධාරණය වෙනවා. අපිට හිතෙන්න පුලුවන් ඒක වේගවත් කියලා. ඔවු ක්‍රියාවලිය වේගවත් නමුත් ක්‍රියාවලිය නිසා ඇතිකරන දර්ශනය සහ එහි ඇතිවන වෙනස් කම් වැඩි ප්‍රමාණයක් දකින්න පුලුවන් නිසා එය ධාරණය වන වේගය සෙමින්. තව ආකාරයකට කිව්වොත් ඔහුට තත්පරයක් ඇතුලත සිදුවන වෙනස්වීම් 250 දකින්න පුලුවන්. එතකොට මැස්සෝ අපි බලන කාර්ටූන් එකක් එහෙම බැලුවොත් එහි චලනය වන රූප රාමු අතර ඇති හිදැස හොදට දර්ශනය වෙනවා. තවත් විදිහකට කිව්වොත් රුපවාහිනියේ ක්‍රිඩා වලදී නැවත පෙන්වීම් පෙන්වන slow motion වගේ තමයි මැස්සාට ලෝකය පේන්නෙ. හැබැයි කාලසීමාව තත්පරය එක සමානයි. එත කොට අපි මැස්සා අල්ලන්න හැරෙන හැටි ඉදන් මැස්සාට පේනවා. වස ලැජ්ජාව. බුද්ධිමත් සත්වයා උනාට ලෝකය හොදින් නිරීක්ෂණය කරන්න හැකියාවක් අපිට වඩා මැස්සාට තියනවා නේ?

විද්‍යාඥයෝ කියන්නේ සාමාන්‍යයෙන් කෘමි වැනි කුඩා සතුන්ට බොහෝදෙනකු මැස්සාට හා සමාන තරංග මාත්‍රයකින් ක්‍රියාකරන නේත්‍ර පද්ධතියක් තියනවා කියලා. ඒල්.ඊ.ඩී විදුලි පහන් තත්පරයට 400 වතාවක් නිවි නිවි පත්තුවෙනවා. කරපු සමහර පරික්ෂණ වලින් පෙනීගොස් ඇති ආකාරයට සමහර මැස්සන් (කිලර් ෆලයි කියන ජාතියට killer fly) තත්පරයට 400 වතාවක් ඇතිවන වෙනස්වීම හොදින් නිරීක්ෂණය කරන්න පුලුවන්. ( මට හිතෙන විදිහට මෙ මැස්සාට අර මේට්රික්ස් (Matrix) චිත්‍රපටියේ කියානෝ රීව්ස් මහත්තයා රගන නියෝ (Neo) චරිතය වගේ වෙන්න ඇති නේ. තුවක්කුව මගින් වෙඩි තිබ්බොත් එකත් හෙමින් හෙමින් එනවා පේනවා ද දන්නෙ නැ. පොඩ්ඩක් ඉන්න අපි බලමු සාමාන්‍ය පිස්තෝල උණ්ඩයක් ගමන් කරන වේගය, ආ…. බෑ හරියන්නෙ නෑ.

මොකද පිස්තෝල උණ්ඩයක් තත්පරයට අඩි 1000 යනවා. මම හිතන්නේ පිස්තොලයකින් මැස්සෙකුට වෙඩි තියන්න පුලුවන්, තත්පරයකට උණ්ඩය අඩි 1000 ගමන් කරනවානම් දැන් ලෝකේ සුපිරිම මැස්සාට තත්පරයට රූප රාමු 400 පේනවනම්. එතකොට මැස්සට අඩි දෙකක් පිටි පස්සෙන් ඉදන් වෙඩි තිබ්බොත් එම උණ්ඩය මැස්සා කරා ලගා වෙනවා දකිනකොට වෙඩි වැදිලා ඉවරයි. මම එච්චර ගණිතය දන්නේ නෑ. වැරදීමක් නම් කියන්න හොදේ. අනිත් එක මැස්සා ඉලක්ක කරන්න පුලුවන්ද කියලත් මම දන්නේ නෑ හොදේ මොකද මම අායුධ විශේශඥයෙක් නෙමෙයි, භාවිතා කරලා වත් නෑ. හැබැයි මැස්සොන්ට වෙඩි තියන්න ගිහින් පවු පුරෝ ගන්න එපා යාලුවේ. ඉතින් කතාව වෙන පැත්තකට ගියා, සමාවෙන්න. කුතුහලයක්.

දැන් අර අපි කලින් කියපු වේගවත්ම දර්ශනය තියන මැස්සාගේ ඇස්වල තියන මයිටොකොන්ඩ්‍රියා ප්‍රමාණය වැඩිලු. එක නිසා කියලා කියනවා ඔහුගේ ඇස් පෙනීම මෙච්චර හොද. හැබයි ඒ ඇස් ක්‍රියා කරන්න විශාල ශක්තියක් වැය වෙනවලු. එක නිසා ඒ කිලර් ෆල්යි, මාර මැස්සෝ (මිනීමරු මැස්සෝ කියන්න බෑ නේ killer කියන එකට? හැබැයි ඒ අය මාංශ භක්ෂක) මස් කාලා තමයි ඒ අයගේ පෙනීම පවත්වන්නේ. පරිනාමය අතින් බැලුවම මැස්සන් ගේ ඇස් සහ මනුෂ්‍ය ඇස් බොහෝදුරට වෙනස්. එම පරිනාමය අවුරුදු මිලියන 700 – 750 කලින් විතර වෙච්ච පරිණාමයකින් සිදුවනු බවයි විද්‍යඥයෝ හිතන්නේ. ඉතින් අද විවේක වෙලාවක මිදුලට බැහැලා වත්ත දිහා බලන ගමන් පුලුවන්නම් මැස්සාගේ දර්ශනය ගැන හිතලා බලන්න.