Naifmvlog

Naifm vlog Gossip and News

රැළි වැටීම වළකන තෙල් වර්ග 6 ක්

අප වයසට යත්ම අපගේ සම කැක්කුම් දෙන්න හා තෙරපීමට පටන් ගනී. තෝරා ගැනීම සඳහා බොහෝ සම ආරක්ෂණ නිෂ්පාදන ඇති අතර, ඔබේ පැන්ට්රියේ ඔලිව් තෙල් තරම් සරල දෙයක් උපක්‍රමය ලෙස භාවිතයට ගන්න පුළුවන්. අවුරුදු 35 ත් 50 ත් අතර වයසේදී බොහෝ සියුම් රේඛා සහ රැළි පෙන්වීමට පටන් ගත්තද, ඒවාට එරෙහිව සටන් කිරීමට උපකාරී වනවාට වඩා සම රැකවරණයක් ආරම්භ කිරීම කිසි විටෙකත් ඉක්මන් හෝ ප්‍රමාද නොවේ. අපි විශ්වාස කරන්නේ සම රැකවරණය ප්‍රවේශ විය නොහැකි හා මිල අධික නොවිය යුතු බවයි, එබැවින් රැළි වලට එරෙහිව සටන් කිරීමට සහ ඔබේ සම සුමටව හා පරිපූර්ණව ඉදිරි වසර ගණනාව තුළ තබා ගත හැකි ස්වාභාවික තෙල් 6 ක ලැයිස්තුවක් අපි සකස් කර ඇත.

අලිගැට පේර තෙල්
අලිගැට පේර තෙල් මේද අම්ල, ඔමේගා මේද හා විටමින් A වලින් පොහොසත් වන අතර ඒවා සමට අවශෝෂණය කර ගැනීම අපේ සමට පෝෂ්‍යදායී වේ. එය විශිෂ්ට මොයිස්චරයිසර් වර්ගයක් පමණක් නොව අලිගැට පේර තෙල් වල ඛනිජ හා ප්‍රතිඔක්සිකාරක අඩංගු වන අතර එය ඔබේ මුහුණ සූර්යයාගේ පාරජම්බුල කිරණවලින් ආරක්ෂා කරයි. පාරජම්බුල කිරණ රැළි වැටීමට ප්‍රධානතම හේතුවකි. අලිගැට පේර තෙල් භාවිතා කිරීම සඳහා,

අලිගැට පේර තෙල් හැදි 2 ක්
රෝස හෝ ලැවෙන්ඩර් වැනි මල් තෙල් බින්දු 3-4 ක් අවුන්ස 1 ක භාජනයක තබන්න. ඔබේ මුහුණට ආලේප කිරීමට පෙර ඒවා මිශ්‍ර වෙන්න මෘදු ලෙස සොලවන්න.

පැඟිරි තෙල්
කුරුලෑ හා දිලීර ගැටළු සඳහා ලෙමන් තෙල් භාවිතා කරයි. ලෙමන් වල අඩංගු වන්නේ ප්‍රතිඔක්සිකාරක සහ ප්‍රති-ක්ෂුද්‍ර ජීවී ගුණ නිසා බොහෝ වයස්ගතවීමේ නිෂ්පාදන වල භාවිතා වන තෙල් වර්ගයකි. එය අධික සාන්ද්‍රිත තෙල් වර්ගයක් බැවින් මුලින්ම පැඟිරි තෙල් අත්‍යවශ්‍යය ග්රැපීස්ඩ්, පොල් හෝ ඔලිව් තෙල් වැනි වාහක තෙල්වල තනුක කළ යුතුය. අධ්‍යයනවලින් හෙළි වී ඇත්තේ පැඟිරි තෙල් සූර්යයාට නිරාවරණය වන විට ඔබේ සම මත දැඩි ලෙස ප්‍රතික්‍රියා කරන බැවින් රාත්‍රියේදී පැඟිරි තෙල් භාවිතා කිරීම වඩාත් සුදුසු බවයි.
මිලි ලීටර් 50 බෝතලයක් තුළ මිශ්‍ර කරන්න:

වාහක තෙල් මිලි ලීටර් 50 ක් (අතිරේක වර්ජින් ඔලිව් තෙල් හෝ ග්‍රැපීස්ඩ් තෙල් අපි නිර්දේශ කරනවා)
පැඟිරි තෙල් බින්දු 3-5 බිංදු ඔබේ සමේ අන්තර්ගතය භාවිතා කිරීමට පෙර මෘදු ලෙස බෝතලය සොලවන්න. හොඳම ප්‍රතිඵල සඳහා එය රාත්‍රියේදී පමණක් භාවිතා කරන්න.

ලැවෙන්ඩර් තෙල්
ලැවෙන්ඩර් සුවඳ සම්පූර්ණයෙන්ම ලිහිල් කිරීම ප්‍රවර්ධනය කරන අතර සිහින් රේඛා සහ රැළි මතද එම බලපෑම දක්නට ලැබේ. ඉහළ ප්‍රතිඔක්සිකාරක, ක්ෂුද්‍ර ජීවී හා ප්‍රතිබැක්ටීරීය ගුණ ඇති ලැවෙන්ඩර් අනවශ්‍ය තෙල් කුරුලෑ සහ රැළි සඳහා පුදුම ලෙස ප්‍රතිකාර කරයි.
කුඩා භාජනයක් හෝ භාජනයක් තුළ ඒකාබද්ධ කරන්න:

පිරිසිදු ලැවෙන්ඩර් තෙල් බින්දු කිහිපයක්
අතිරේක පිරිසිදු පොල්තෙල් (හෝ ඔබ කැමති වෙනත් වාහක තෙල්) බීට් කර මෘදු ලෙස සොලවා ඔබේ සම රැකවරණයට එක් කරන්න.

මිදි ඇට තෙල්
මිදි ඇට තෙල් සෑදී ඇත්තේ සම්පීඩිත මිදි බීජ වලින් වන අතර එය සාමාන්‍යයෙන් වයින් නිෂ්පාදනයේ අතුරු ඵලයකි. මිදි බීජ විටමින් E සහ බහු අසංතෘප්ත මේද වලින් පොහොසත් වන අතර එය ඔබේ සමට අවශෝෂණය කර ගැනීමට පෝෂ්‍යදායී තෙල් බවට පත් කරයි. මිදි තෙල් කෙලින්ම ඔබේ සමට ආලේප කර අවශෝෂණය වන තෙක් සම්බාහනය කරන්න.

කැරට් බීජ තෙල්
කැරට් බීජ තෙල් සීතලෙන් තද කළ කැරට් බීජ වලින් ලබා ගන්නා අත්‍යවශ්‍ය තෙල් වර්ගයකි. මේ තෙල් ප්‍රති-ගිනි අවුලුවන සහ ක්ෂුද්‍ර ජීවී ගුණ වලින් පොහොසත් වන අතර වයස්ගත වීමේ ගුණද ඇති බව සොයාගෙන ඇත. ඉහළ ප්‍රතිඔක්සිකාරක සමඟ තෙල් ද මොයිස්චරයිසින් කර පුනර්ජීවනය කරයි. අනෙකුත් අත්‍යවශ්‍යය තෙල් මෙන්, කැරට් බීජ තෙල් ද සම මත ආලේප කිරීමට පෙර වාහක තෙල්වල තනුක කළ යුතුය. කැරට් තෙල් භාවිතා කිරීම සඳහා, ඒකාබද්ධ කරන්න:

ආමන්ඩ් හෝ අලිගැට පේර වැනි වාහක තෙල් තේ හැඳි 2 ක් කැරට් බීජ තෙල් බින්දු 2 ක් ඔබේ සමට තෙල් ආලේප කිරීමට ඔබේ ඇඟිලි හෝ කපු පෑඩ් භාවිතා කරන්න.

ඔලිව් තෙල්
පැස්ටා, පීසා සහ සලාද ඇඳීම සඳහා අත්‍යවශ්‍ය ඉතාලි අමුද්‍රව්‍යය ඔලිව් තෙල් බව අපි දන්න දෙයක්. නමුත් ඔලිව් වල මොයිස්චරයිසින් විටමින් සහ ප්‍රතිඔක්සිකාරක අධික බැවින් රැළි සහ සිහින් රේඛා අඩු කිරීම සඳහා විශිෂ්ටයෙක් බවට පත්වේ. ඔලිව් තෙල්

කපු බෝලයක් ගිල්වන්න:
වර්ජින් ඔලිව් තෙල් නැවුම් ලෙමන් යුෂ බින්දු කිහිපයක් (අත්‍යවශ්‍ය නොවේ) ඔබ නින්දට යාමට පෙර කපු පුළුන් ඔබේ මුහුණට දමන්න.
එක් එක් පුද්ගලයාගේ සම එක් එක් තෙල් වලට වෙනස් ආකාරයකින් ප්‍රතික්‍රියා කරන බව සැලකිල්ලට ගැනීම වැදගත්ය, එබැවින් ඔබේ සමේ ඕනෑම කොටසකට තෙල් ආලේප කිරීමට පෙර පැච් පරීක්ෂණයක් කිරීම වඩාත් සුදුසුය. ඔබ උත්සාහ කිරීමට කැමති තෙල් මොනවාද?