Naifmvlog

Naifm vlog Gossip and News

සිතන පතනදේ ඉටුකර දෙන සුනියම් දෙවියන්

විටෙක දේවතාවෙක් විටෙක යක්ෂ ආරූඪයක් ගෙන වඩින සූනියම් දෙවියන් නිරන්තරයෙන්ම මනුෂ්‍යයන්ට පිහිටට එන දේවතාවකු ලෙස සැලකෙයි. නියමිත පරිදි පිරිසිදු වී වන්දනා මාන කරන විට සූනියම් දෙවියන් තමන්ට සියැසින් දැක බලා ගැනීමට වුවද හැකි බව දෙමටගොඩ ලුනාව දේවාලයේ සිටින චන්ද්‍රසිරි පරණගම කපු මහතා අප සමඟ පැවසීය.

කොහොමද සූනියම් දෙවියන්ට පහන් තබන්නේ?
සූනියම් දෙවියන් විතරක් නොවෙයි ඕනෑම දෙවියකුට පහන් තබන විට අපි නිරන්තරයෙන් පිරිසිදු වෙන්න ඕනේ. ඒ කියන්නේ අපි තුනුරුවන් වැඳලා පන්සිල් සමාදන් වෙලා මස් මාංශ අනුභවයෙන් තොරව පහන් තබන්න සූදානම් වෙන්න ඕනෑ. අනෙක් කාරණය අපි දෙවියන් ගැන විශ්වාසයක් තබාගෙන පහන් තබලා දේව ආශිර්වාදය ගන්නවා නම් දෙවියෝ අපට නිරන්තරයෙන් පිහිට වෙනවා. මම ඒක අත්දැකීමෙන් ලබලා තිබෙනවා. මෙතනට පැමිණෙන දහස් ගණන් බැතිමතුන්ගේ ප්‍රශ්න මම අහලා ඔවුනට සෙත් ශාන්තියක් ලබාදීලා තිබෙනවා. ඒක නිසා ඔවුන්ගේ කාර්යයන් ඉටු වුණාම නැවත දේවාලයට පැමිණිලා බාරහාර ඔප්පු කරනවා. සූනියම් දෙවියන්ට පහන් තබනකොට මෙන්න මේ ගාථාව කියනවා නම් වඩාත් ප්‍රයෝජන ගන්න පුළුවන්.

“සිව වස්තු නමෝ රාමඃ කන්ද සේනා සිවාගමක්

වඩිග තන්ත්‍ර මනී කන්තක් ඔඩ්ඩි මංගල නමෝ නමක්

අග්ගි ඛන්ධන්ජ හස්තේන හස්තේ වඩිග කර්ත​තේ

මූඛේන විස සර්පේන ශිර්ෂේ පංච කේසකේ

උදරයේ නාග බන්දාය නීලෝ තුරඟ වාහනේ

සූනියම් දේව තා නාම මහියංදි පාද නමෝ නමක්”

මෙන්න මේ ගාථාව එක් වරක් හෝ තුන් වරක් කියලා සූනියම් දෙවියන්ට පහන තබනවා නම් වැඩි ප්‍රතිඵල ලබාගන්න පුළුවන්. ඔය ස්තෝත්‍ර නිරන්තරයෙන් දෙවියන් ඉදිරියේ සජ්ඣායනය කරනවා නම් ඕක තමුන්ට සිද්ධි වෙනවා. එහෙම සිද්ධි වුණාට පස්සේ එක වචනයක් සිහිපත් වුණා නම් ස්තෝත්‍රය දිගින් දිගටම කියන්න පුළුවන්කම ලැබෙනවා. මේ ස්තෝත්‍රය කට පාඩම් වුණාම තමුන්ට ඇඟට ජීර්ණය වෙනවා. පළමුවෙනි ස්තෝත්‍රය කියන කොටම දේවතාවුන් වහන්සේගේ බැල්ම ආකර්ශනය ලැබෙනවා. ඊට පස්සෙ අපි පූජාව කැපකරන්න ඉස්සර වෙලා දේවතාවුන් වහන්සේගේ බැල්ම වැටිලා, අපි සිතින් පතන දේ එසේත් නැතිනම් අපේ කරුණු කාරණා ඉෂ්ට සිද්ධ කරලා දෙන්න කියලා ඉල්ලීමක් කරන්න ඕනෑ. අපේ සිතේ බලය තමයි මෙතන මූලික වෙන්නේ. සිතේ බලය හරිම බලවත්. අපි කටින් කියනවාට වඩා සිතින් සිතාගෙන කියන කාරණාවල වැඩි බලයක් තිබෙනවා.

සූනියම් දෙවියන් අදහනවා නම් නිවසක පිරිසිදු පරිසරයක් තිබීම අත්‍යවශ්‍යයි. පිරිසිදු පරිසරයක් කියලා කියන්නේ තමුන්ගේ භූමියත් පිරිසිදු වෙන්න ඕනෑ. තමන්ගේ ප්‍රදේශය වගේම තමනුත් පවිත්‍ර වෙන්න ඕනෑ. භූමිය පිරිසිදු වෙනවා කියන්නේ භූමියේ බල්ලො හදන්න බැහැ. දෙවියන්ට පහන තියනවනම් බල්ලො හදන්න බෑ. බල්ලන් හැදුවොත් ඔවුන් මැරෙනවා. නිකම් කර්මයක් කරගන්න අවශ්‍ය නැහැනේ පහන් තියලා. භූමියේ උතුරු දිශාවට පහන් පැලේ පසුපස හරවලා තිබෙන්න ඕනෑ. දකුණු දිශාවට තමයි දේවරූපයේ නේත්‍රා හරවලා තබන්න ඕනෑ. ඊසාන දිසාවට හෝ උතුරු දිශාවට හෝ තමයි දෙවියන්ගේ පසුපස හරවලා තබන්න ඕනෑ.

අපි වන්දනාමාන කරන්න ඕනෑ උතුරු දිශාව බලාගෙන, එක්කෝ ඊසාන දිශාවට. ඒ දිශා දෙක වැදගත්. එතකොට පහන් ආලෝකය නිවසට වැටෙන්න බැහැ. ඒක ආවරණය වෙන්න ඕනෑ. තනි කණුවේ පහන වෙන්න ඕනෑ. උස තිබෙන්න ඕනේ තමන්ගේ පාදයේ සිට පපුව ප්‍රදේශය දක්වා. භූමිය සකසා ගන්න ඕනෑ පහන් කණුව හිටවන තැන අඩි 3×3, අඩි 5×5, අඩි 7×7 වගේ ප්‍රමාණයක. තමන් සීමාවක් කරගන්න ඕනෑ. ඒ ප්‍රමාණය සීමාවක් කරගෙන ඒක මැද තනි කණුව ඉන්දන්න ඕනෑ.

පහන් පැල සකසා ගන්න ඕනෑ අන්න ඒ ආකාරයට. ඊට පස්සේ තමන්ට පුළුවන් දේවාලයකින් සිද්ධ සූනියම් අප්පච්චිගේ බලය තිබෙන තැනකින් පිළිමවහන්සේ නමක් වඩා හිඳුවලා ඒක පේ කරගන්න ඕනෑ. පේ කරගෙන පිළිමය වඩම්වලා පුර පක්ෂයේ පළමුවන කෙම්මුර දිනයේදී පහන් ආලෝකය දල්වන්න ඕනෑ. පහන් දල්වන විට මම කලින් කිව්ව විදියට හොඳට පිරිසිදුව තිබෙන්න ඕනෑ. පහන් පැළට අපි පළමු දිනයේදී ජප කරන්න ඕනෑ විලද, මී පැණි, සුදුමල් පීරිසියක්, පැන් බඳුනක්, පිරිසිදු පහන් වැටියක්, ඒක තල තෙල් හෝ එලඟි තෙල් වෙන්න ඕනෑ. අබ තෙල් වුණත් කමක් නැහැ. පිරිසිදු පොල් තෙල් වුණත් කමක් නැහැ.

තෙල් වර්ග 3 කලවම් කරලා පහන දැල් වුවත් කමක් නැහැ. තල තෙල්වල වෙනම බලයක් තිබෙනවා. අබ තෙල්වල වෙනම බලයක් තිබෙනවා. එළඟි තෙල්වල වෙනස් බලයක් තිබෙනවා. ඒ ඒ තෙල් අනුව එක එක ආකර්ශන ශක්තියක් තිබෙනවා. ආශිර්වාදය ලබන්න නම් පහන් පැළේ පහන තිබෙන පළමුවැනි දවසේම අපි අතින් වරදක් වෙන්න පුළුවන්. අපි මිනිස්සුනේ. එතකොට එ්ක මඟ ඇරෙන්න පුළුවන්. අතපසු වෙන්න පුළුවන්. ඒ වෙලාවට අපි දේවතාවුන් වහන්සේට පළමුවැනි දවසේම කියන්න ඕනෑ අපි අතින් යම් වැරැද්දක් වෙනවා නම් සමාවෙන්න කියලා. පහන කැප කරන්න ඕනෑ.

ඒ කියන්නේ පළමු දවසේම ඒ දේවල් කරන්න ඕනැද?
ඔව්. පළමු දවසේම ඒ දේවල් කරන්න ඕනෑ. අතපසු වුණොත් සමාවෙන පොරොන්දුව පිට. මොකද අපිට අනිවාර්යයෙන්ම අතපසු වීම් වෙනවා. ඒක නිසා දේවතාවුන්වහන්සේව කලින්ම දැනුම්වත් කරලා තබන්න ඕනෑ. මට කාර්යබහුල වෙන්න පුළුවන්. මට පහන තබන්න බැරි වෙන්න පුළුවන් කියන කාරණය පිළිබඳ.

ගම්භාර දෙවියන්ට පහන තබලා කඩ වුණොත් දෙවියෝ දඬුවම් දෙනවද?
ඔය කාරණය බොහෝ දෙනා අතර තිබෙන මිථ්‍යා විශ්වාසයක්. ගම්භාර දෙවියෝ එහෙම දඬුවම් දෙන කෙනෙක් නොවෙයි. උන්වහන්සේ මතු බුද්ධත්වය පතන කෙනෙක්. මනුෂ්‍යයන්ගේ ජනමතයේ තිබෙනවා පහන තබලා අතරමග නතර කළොත් දඬුවම් දෙනවා කියලා. එහෙම දෙයක් නැහැ. එහෙම දේව දඬුවම් හෝ දේව උදහසට ලක්වෙන්න නැහැ. ගම්භාර දෙවියන්ට පහන තබලා කඩ වුණොත් එහෙම දඬුවම් ලැබෙන්නේ නැහැ. හැබැයි ඔඩ්ඩි දේවතාවුන් වහන්සේට එහෙම තබලා කඩ වුණොත් දඬුවම් ලැබෙන්න පුළුවන්. මොකද ඔඩ්ඩි දේවතාවුන් වහන්සේ කියන්නේ යක්ෂයෙක්. එයාට එහෙම පහන තබලා කඩ කළොත් එයා දඬුවම් නොකළාට එයා වටේ ඉන්න පරිවාර අයගෙන් පොඩි අවලාදයක් වෙන්න ඉඩ තිබෙනවා.

පළමු පහන තබන්න ඕනෑ සූනියම් දෙවියන්ට ද?
ඔව්. පළමු පහන සූනියම් දෙවියන්ට තබන්න ඕනෑ. ඊට පස්සෙ තමන්ට අවශ්‍ය නම් ඒ පහනම ගම්භාර දෙවියන්ට කැප කරන්න පුළුවන්. ඒකෙ ගැටලුවක් වෙන්නෙ නැහැ. රූප දෙකම තැන්පත් කරන්නත් පුළුවන්. හුඟාක් දෙනෙක් මම දැකලා තිබෙනවා රූප දෙකම තැන්පත් කරලා තිබෙනවා.

අකැපක් වෙන්නැද්ද?
කිසිම අකැපක් වෙන්නෙ නැහැ. කොහොමත් දේවතාවුන් වහන්සේට පහනක් තබනවා නම් ඒ භූමියට අකැපක් වෙන්නේ නැහැ. ​ෙද්වතාවුන් වහන්සේට පහන් දල්වන කොට ව්‍යාපාර කරන කෙනෙක් පහනක් තබනකොට ව්‍යාපාර දියුණු වෙනවා. පවුල් ආරවුල් නැති වෙනවා. නඩුහබ කරදර තිබෙනවා නම් ඒවායින් සහනයක් ලැබෙනවා. අධ්‍යාපනය ලබන දරුවන්ගේ අධ්‍යාපනය කටයුතු දියුණු වෙනවා. යානවාහන තිබෙන අයගේ යානවාහන ආරක්ෂා වෙනවා. භූමියේ තිබෙන භූමි දොස් සමනය වෙනවා. ව්‍යාපාර ස්ථානවලට ආරක්ෂාව ලැබෙනවා.

රෝග පීඩා ආදිය තිබෙන අය වඳිනවා පුදනවා නම් රෝග පීඩා නැති වෙනවා. නැති වෙනවා කියන්නේ ඒ ගන්න ඖෂධ ප්‍රත්‍යක්ෂ වෙනවා. එතකොට හදි හූනියම් දොස් තිබෙනවා නම් ඒවා නැති වෙනවා. පවුල්වල දියුණුව, සමගිය, සතුට වර්ධනය වෙනවා. කැඹුරුම් මාලාවන්, වරම් මාලාවන් ඇති අය පහන් තබනකොට ඥාති වරම ශක්තිමත් වෙලා ආශිර්වාදය උදාවෙනවා. ගම්භාර දේවතාවුන් වහන්සේට පහන තබනවා නම් රාත්‍රි 10යි 01ත්, අතර කාලයේ තබන්න අවශ්‍යයි. ඒ වෙලාවට තමයි ගම්භාර දේවතාවුන් වහන්සේගේ බැල්ම වැටෙන වෙලාව.

ඒ වෙලාවට කලින් හෝ පසුව පහන තිබ්බොත්?
ඒ වෙලාවට තමයි ගම්භාර දෙවියෝ බැල්ම හෙළන්නේ. ඒ වෙලාවට කලින් හෝ පසුව පහන තිබ්බොත් අවැඩක්. වෙන්නෙ නැහැ. නමුත් අපිට ලැබෙන ප්‍රතිඵල අඩුයි. ආශිර්වාදය අඩුයි. ඔඩ්ඩි දේවතාවුන් වහන්ස්ට පහන තබනවා නම් උදේ 6.48ත් 7.12ත් අතර රාත්‍රි කාලයටත් එසේමයි. ඒ වෙලාවට තමයි ඔඩ්ඩි දේවතාවන් වහන්සේට දිෂ්ටි වැටෙන වෙලාව. ගම්භාර දෙවියන්ටත් සමහර අය උදේ පහන තබනවා.

නමුත් අකැපක් නැහැ. නමුත් ගම්භාර දෙවියන්ට පහන තබන්න ඕනෑ රාත්‍රි කාලයේ තමයි. රාත්‍රි කාලයේ පහන තබන්න කලින් තමුන් නාලා පිරිසිදු වෙලා, බුදුන් වැඳලා ගිලන්පස පූජා කරලා සීලවන්තයෙක් වෙලා තමයි පහන් තියන්න ඕනෑ. එතකොට තමයි දෙවියන්ගේ ආශිර්වාදය ලැබෙන්නේ. එහෙම ගම්භාර දෙවියන්ට පුද සත්කාර කරනකොට තමුන් නිරායාසයෙන්ම දියුණුවට පත්වෙනවා.

හැබැයි හැමදෙයකටම ප්‍රතිපත්තිගරුක වීම තමයි වැදගත් වෙන්නේ. එහෙම ප්‍රතිපත්තිගරුකව ඉතාම පිරිසිදුවට පහන තිබ්බොත් කවදාවත් වරදින්නෙ නෑ. සෑම වෙලාවකම දෙවියෝ ආරක්ෂා කරනවා. යම්කිසි කරදරයක් වෙන්න තිබෙනවා නම් ඒවා වළක්වනවා. මේවා මම අත්දැකීමෙන් ලබපු දේවල්.