Naifmvlog

Naifm vlog Gossip and News

මේ වැරදි දේවල් කරන්න එපා

පිළිකාව වෙනත් රෝගවලට වඩා මිනිසුන් බිය ගන්වන බව අමුතුවෙන් කීමට අවශ්‍ය නැත. මිනිසුන් සිතන්නේ ඔන්කොලොජිකල් රෝගය වැළදීම මරණීය දණ්ඩනයක් ලැබූවාක් මෙන්ය. එමෙන්ම ජනමාධ්‍ය වලද නිතරම පිළිකා ගැන කතා කරන නිසා තත්වය වඩාත් නරක අතට හැරී ඇත. වත්මන් සමාජය වනවිට බොහෝ අය පිළිකා වැළඳීමේ බියෙන් පෙළෙන අතර බොහෝ විට ඔවුන් රෝගාතුරව සිටින බවද දැකිය හැක.අපි සිතන්නේ අපගේ බිය සමඟ සටන් කර ඉක්මනින් ඒවායින් මිදිය හැකි බවයි. ලෝකයේ භයානක රෝගය පිළිබඳව සහනයක් ගෙන දෙන කරුණු 7 ක් අප විසින් සකස් කර ඇත්තේ එබැවින්ය. ඔයාට මතුවන රෝග ලක්ෂණ පිළිබදව නොසැලකිලිමත් වන්නට හෝ වෛද්‍යවරයා හමුවීම ප්‍රතික්ෂේප කරන ලෙසවත් අපි පවසන්නේ නැති බව හොදින් මතක තබා ගන්න.

1. ඉන්නන් තුළ රෝම වැඩීම සෑම විටම මෙලනෝමා නම් රෝග තත්වය නොවේ.
ඉන්නන් ඇති බොහෝ අය සමේ පිළිකා වැළඳීමට හැකි බව සිතමින් බිය වෙති. නමුත් මෙන්න හොඳ ආරංචියක්. ඉන්නන් තුළ රෝම වැඩෙන්නේ නම් එය බොහෝ දුරට හොද නැත. කාරණය නම්, රෝම වර්ධනය වීමට සමත් වුවහොත් සමේ ව්‍යුහය වෙනස් නොවේ. යම් පුද්ගලයෙකුට සමේ පිළිකාවක් ඇති වූ විට රෝම වර්ධනය වන නාලිකා සෑදිය නොහැකි වෙනවා.
කෙසේ වෙතත්, ඉන්නන් තුළ රෝම වැඩීම නොනැවතී සිදුවන දෙයක් නම් තවමත් එයින් අදහස් කරන්නේ එය පිළිකාවක් නොවන බවයි. නමුත් ඔයා හොඳින් සිටින බවට සහතික වීමට වෛද්‍යවරයකු හමුවිය යුතුයි.

2. බොහෝ අවස්ථාවන්හීදී පිළිකාමය පිළිකා නිරෝගීව පවතිනවා.
ඇතැම් දුර්ලභ විශේෂයක් හැරුණු විට සෑම ගෙඩියක්ම පිළිකාවක් බවට පත් නොවේ. උදාහරණයක් ලෙස බඩවැල්වල පොලිප්ස් (ඒවා පිළිකා බවට පරිවර්තනය විය හැකි බැවින් ඒවා ඉවත් කිරීම වඩා හොඳයි). fibroadenomas වැනි බොහෝ පියයුරුවල ඇති ගෙඩි කිසි විටෙකත් පිළිකාවක් බවට පත් නොවන අතර ඩිම්බ කෝෂ හෝ ගර්භාෂ ෆයිබ්‍රොයිඩ් ද ඇති නොකරයි.

3. ඔයාට වේදනාකාරී ඉදිමුමක් තිබෙනවා නම් එය පිළිකාවක් වීමට බොහෝ දුරට ඉඩ නැත.
බොහෝ පිළිකා ඉදිමුම් වලට හානියක් සිදු නොකරයි. ඉතින්, ඔයාට සමේ හෝ ඊට යටින් වේදනාකාරී ගැටිත්තක් තිබෙනවා නම් එය බොහෝ විට පිළිකාවක් නොවේ. නමුත් එය භයානක ආසාදනයක් විය හැකි අතර ප්‍රතිකාර අවශ්‍ය විය හැක. එමනිසා ඔයා අනිවාර්යයෙන්ම වෛද්‍යවරයකු හමුවිය යුතුයි.

4. වසර ගණනාවක් පවතින රෝග ලක්ෂණ පිළිකා රෝග ලක්ෂණ නොව.
ඔයාට වසර ගණනාවක් තිස්සේ කැස්ස, හිසරදය හෝ උදරයේ ඉදිමීම ඇති වී ඇත්නම් එය පිළිකාවක් නොවේ. එය පිළිකාවක් නම් බොහෝ කලකට පෙරම ඔයාව මරණය කරා ගෙන යන්නට පුළුවන්. කෙසේ වෙතත්, එය වෙනස් භයානක කමින් අඩු (නමුත් තවමත් බරපතල) රෝගයක් විය හැක. එබැවින් කෙසේ හෝ වෛද්‍යවරයකු හමුවන්න.

5. සාමාන්‍යයෙන් එන යන රෝග පිළිකා රෝග ලක්ෂණ නොවේ.
ඔයාගේ ශරීයේ හදිසියේම කුෂ්ඨයක් මතු වී සතියකට පසු එය අතුරුදහන් වුවහොත් එය පිළිකාවක් නොවේ. පිළිකා රෝග ලක්ෂණ එසේම තිබෙන අතර එය කාලයත් සමඟ ශක්තිමත් වෙනවා. එකම විශේෂය වන්නේ මහා බඩවැලේ පිළිකාවයි. එය රුධිරයේ පාචනය ඇති කරන අතර එය නිතර යන එන රෝග ලක්ෂණයකි.

6. “පිළිකාව සෑම විටම තරුණ පරපුර අතර පවතිනවා” යනු මිථ්‍යාවකි.
පිළිකා රෝගයෙන් පෙළෙන තරුණ රෝගීන් වැඩි වැඩියෙන් සිටින බව පෙනෙන්නට තිබෙන කරුණකි. නමුත් මෙය සත්‍යයක් නොවේ. එක්සත් ජනපදයේ පිළිකා ඇති පුද්ගලයන්ගේ සාමාන්‍ය වයස අවුරුදු 66 ක් වන අතර වයස අවුරුදු 20 ට අඩු පුද්ගලයින් ඇත්තේ 1% ක් පමණි. වයස අවුරුදු 55 සහ ඊට වැඩි පුද්ගලයින්ට පිළිකා වැළඳීමේ වැඩි අවදානමක් ඇත. සියලුම පිළිකා වලින් 80% කටත් වඩා අඩු සංඛ්‍යාවක් මෙම වයස් කාණ්ඩයට අයත් වෙනවා. ජනමාධ්‍ය, සමාජ මාධ්‍ය සහ ලාභ නොලබන සංවිධාන වලට ස්තූතිවන්ත වෙමින් පිළිකා රෝගීන් පිළිබඳ වැඩි විස්තර දැන් අපට ලැබී තිබෙනවා.

7. පිළිකා වලින් 30% සිට 50% දක්වා ප්‍රමාණයක් වළක්වා ගත හැක.
ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය විසින් සපයන ලද තොරතුරු වලට අනුව පිළිකා වලින් 30% සිට 50% දක්වා වළක්වා ගත හැක්කේ කෙනෙකුගේ ජීවන රටාව වඩා සෞඛ්‍ය සම්පන්න එකක් බවට පත් කිරීමෙනි. පිළිකාවෙන් ඔයාව ආරක්ෂා කර ගන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳ නිර්දේශ මාලාවක් මෙන්න:

දුම් පානය නොකරන්න.

ඔයාගේ නිවසේ හෝ රැකියා ස්ථානයේ දුම් පානය කිරීමට අන් අයටද ඉඩ නොදෙන්න.

ඔයාගේ බර පාලනය කර ගන්න.

තව දුරටත් ව්‍යායාම් නොකරන උදාසීන ජීවන රටාවෙන් වළකින්න.

තිරිඟු, පළතුරු සහ එළවළු වැඩිපුර ආහාරයට ගන්න. අධික කැලරි සහිත ආහාර, පැණිරස බීම, රතු මස් සහ ලුණු විශාල ප්‍රමාණයක් අඩංගු ආහාර පරිභෝජනය සීමා කරන්න.

මත්පැන් පානය කිරීම නවත්වන්න හෝ අවම වශයෙන් එය සීමා කරන්න.

පාරජම්බුල කිරණවලට නිරාවරණය වීමෙන් වළකින්න.

රැකියා ස්ථානයේ පිළිකා කාරක සම්බන්ධ කර නොගෙන සෞඛ්‍ය ආරක්ෂණ උපදෙස් හා නීති රීති අනුගමනය කරන්න.

ඔයාගේ නිවසේ විකිරණ මට්ටම් පරීක්ෂා කරන්න.

ඔයාගේ දරුවන්ට අවශ්‍ය එන්නත් නිසි වේලාවට ලබා දෙන්න.

කාන්තාවන් සඳහා:ඔයාට හැකි නම් ඔයාගේ දරුවාට මව්කිරි දෙන්න.හෝමෝන ප්‍රතිස්ථාපන ප්‍රතිකාර ගැනීම සීමා කරන්න.