Naifmvlog

Naifm vlog Gossip and News

නින්දෙන් ගෙරවීම නතර කරන ක්‍රම

නින්දෙන් ගෙරවීමව ඇතැම් පුද්ගලයන්ට විශාල ගැටළුවක් වී තිබෙනවා. එක්සත් ජනපදයේ සහ මහා බ්‍රිතාන්‍යයේ දික්කසාද වීමට තුන්වන වඩාත් පොදු හේතුව ලෙස ගෙරවීම සදහන් කළ හැක.නින්දෙන් ගොරවන අයට මෙන්ම තවත් පුද්ගලයෙකු සමග ඇද බෙදා ගැනීමට සිදු වන විට අනෙක් පුද්ගලයන් අපහසුතාවයට පත්වන මෙම පුරුද්දෙන් මිදීමට කළ හැකි ක්‍රම පිළිබදව ඔයාව දැනුවත් කරන්නයි අපි සූදානම් වන්නේ.

1. පැත්තකට වන්නට නිදාගන්න ඔයා කෙළින් නිදා ගන්නා විට දිවේ මුල සහ උඩුතල්ලේ පිටුපස කොටස උගුරේ පිටුපස බිත්තියට කඩා වැටෙන අතර එමනිසා හුස්ම ගැනීමට බාධා ඇති කරනවා. ඔයා එක් පැත්තකට වන්නට නිදා ගන්නා විට එය ඔයාගේ උගුර විවෘතව තබා ගැනීමට උපකාරී වන අතර ගෙරවීම නතර වීමට විශාල අවස්ථාවක් තිබෙනවා.

2. බර අඩු කර ගැනීමට උත්සාහ කරන්න මෙය පෙර කරුණට සමානයි. ඔයා අධික බරින් යුක්ත නම් පෙණහලු සහ බෙල්ලේ වාතය අවහිර කරනවා. නමුත් මෙය අවම ගැටළු විය හැක. මන්ද අධික බරින් සිටින විට නින්දේදී ආශ්වාසය කිරීමට පීඩා විඳීමේ අවදානම වැඩි කරනවා.

3. නින්දට යාමට පෙර නාසය හොඳින් පිඹින්නමුඛය හරහා හුස්ම ගැනීම බොහෝ විට ගෙරවීමට හේතු වෙනවා. එබැවින් ඔයාගේ නාසය හරහා හුස්ම ගැනීමට උත්සාහ කිරීම හොඳ අදහසක්. මේ සඳහා අපි නිර්දේශ කරන්නේ නාසය හොඳින් පිඹීමටයි. ඔයාට අවශ්‍ය නම්, නින්දට යාමට පෙර නාසයේ ඇති අවහිරය ඉවත් කිරීම සඳහා nasal sprays භාවිතා කරන්න පුළුවන්. මෙහි අතිරේක වාසිය වන්නේ නින්දේ ගුණාත්මකභාවය වැඩි දියුණු වීමයි.

4. nose strip භාවිතා කරන්නනාසයේ ඇතිවන අවහිරය නිසා ඇතිවන ගෙරවීමෙන් ඔයා අසළ නිදා ගන්නා පුද්ගලයන්ට පවා බාධාවක් ඇතිවන විට හුස්ම ගැනීම වැඩි දියුණු කිරීම සහ ගෙරවීම අඩු කිරීමට සහ තුරන් කිරීමට උපකාර වන විශේෂ nose strip භාවිතා කිරීමට උත්සාහ කරන්න.

5. නැමුණු ඩිම්භකෝශවලට හා rhinitis හෝ වෙනත් වෛද්‍ය ගැටළුවලට ප්‍රතිකාර කිරීම මෙම ගොරහැඩි ආධාරක සහ පිළියම් කිසිවක් ඔයා වෙනුවෙන් ක්‍රියා නොකරන්නේ නම් වෛද්‍යවරයා වෙත යන්න. සෙප්ටූම්, නිදන්ගත සයිනසයිටිස්, ගෙඩි සහ වෙනත් වෛද්‍යමය ගැටලු ගෙරවීමට හේතුව විය හැක. ඒවාට ප්‍රතිකාර කළ යුතු ආකාරය ඔයාගේ වෛද්‍යවරයාට යෝජනා කළ හැක.

6. ඔයාගේ කන් අවහිර කරන්න කිසිම ක්‍රමයක් ක්‍රියාත්මක නොවන්නේ නම් සහ ඔයාගේ සහකරු වෛද්‍යවරයෙකු හමුවීමට එකඟ නොවන්නේ නම් තවත් විකල්පයක් නම් ඔයාට නිදා ගැනීමට උපකාර කිරීම සඳහා earplugs භාවිතා කිරීමයි. ඔයාගේ කනට විවේකයක් අවශ්‍ය බැවින් සෑම දිනකම ඒවා භාවිතා නොකරන්න.

7. ස්වාභාවික පිළියම් නෙට්ල්ස් වැනි ස්වාභාවික ප්‍රති-හිස්ටමින් වර්ග ගණනාවක් ඇත. විනාඩි 10 ත් 15 ත් අතර කාලයක් උතුරන වතුර කෝප්ප දෙකකට වියළි නෙට්ල් කොළ කෝප්පයක් දමා නින්දට පෙර තේ පානය කරන්න. නින්දට යාමට පෙර මින්ට් තේ වලින් උගුර සේදීම ආසාත්මිකතාවයට එරෙහිව සටන් කිරීමට උපකාරී වෙනවා.

8. නිවස හොඳින් පිරිසිදු කරන්න අසාත්මිකතාව ගෙරවීමටට ප්‍රධාන හේතුවක් වන බැවින් ඔයාගේ නිවස නිතරම පිරිසිදු කිරීම ඉතා වැදගත් වෙනවා. විශේෂයෙන් ඔයාගේ නිදන කාමරය, තිර, තහඩු සහ කොන් වැකුම් කර සෝදන්න.

9. ඔයා ගන්නා ආහාර වේල දෙස බලන්න ඔයා මෙය විශ්වාස කලත් නොකලත් ගෙරවීමට බොහෝ දේ කරනවා. නින්දට පෙර අධික ආහාර හා මත්පැන් පානය කිරීමෙන් වළකින්න. මත්පැන් උගුරේ මාංශ පේශි ලිහිල් කරනවා.

10. ඔයාගේ සහකරුගෙන් ඈත්ව වෙනම කාමරයක නිදාගන්න වෙනම නිදන කාමරවල නිදා ගැනීම තරමක් නරක ලෙස පෙනෙන්නට පුළුවන්. නමුත් ඇත්තටම ඔබ දෙපළටම හොද නින්දක් ලබා ගැනිම සදහා වැදගත් වෙනවා. එමෙන්ම පසුදින ක්‍රියාශීලීව හා දීප්තිමත්ව සිටීමට හොද ක්‍රමයක්ද වෙනවා. තවත් විකල්පයක් වන්නේ ඇදේ ප්‍රතිවිරුද්ධ පැතිවල නිදා ගැනීමයි.මෙම කිසිදු ක්‍රමයක් ක්‍රියාත්මක නොවන්නේ නම් බලාපොරොත්තු සුන් නොකරන්න. කාලයාගේ ඇවෑමෙන් ඔයාගේ සහකරු ගොරවන ශබ්දවලට ඔයා පුරුදු වීමට අවස්ථාවක් තිබෙනවා. එම අත්දැකීමත් සමග ඔයාට නිදා ගැනීමට හැකිවනු ඇත.