Naifmvlog

Naifm vlog Gossip and News

සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව වැළදුනු විට වළක්වා ගත යුතු ආහාර 5 ක්

ඇත්තටම සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව කියන්නේ කරදරකාරි ලෙඩක්. ඔයාට සෙම්ප්‍රතිශයාව වැළදුනු විට කෑම රුචිය පවා නැති වී ගියත් ඔයාට ආහාර අත්‍යවශ්‍ය දෙයක්. නිවැරදි ආහාර මගින් ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ශක්තිමත් කිරීමට සහ ඉක්මනින් රෝග ලක්ෂණ වැඩි දියුණු කිරීමට උපකාරී වන වැරදි ආහාර නිසා වඩාත් නරක අතට හැරෙන්නට පුළුවන් බව ඔයා දන්නවාද?මෙන්න අපි සොයාගත්තා සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව වැළදුනු විට කුමන ආහාර අනුභව කළ යුතුද සහ වළක්වා ගත යුතු ආහාර කුමක්ද යන්න පිළිබදව. ඉතින් අපි හිතුවා ඔයාටත් මේ දේවල් වැදගත් වෙයි කියලා. වළක්වා ගත යුතු ආහාර:

1. ස්ට්‍රෝබෙරි-ඔයාට සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව ඇති විට මෙම ආහාරය හොදයි කියලා ඔයාට හිතෙන්න පුළුවන්. නමුත් එය ඊට හාත්පසින්ම වෙනස්. ස්ට්‍රෝබෙරි අධික ලෙස හිස්ටමින් මුදාහරින අතර එය නාසය තවත් අවහිර කරමින් නාසයට හා සයිනස් වලට අප්‍රසන්න අපහසුතාවයක් ගෙන දෙනවා.

2. රසකැවිලි-පැණිරස කෑමවල සීනි ඕනෑ තරම් තිබෙනවා. ඒවා අපි අසනීප වූ විට කටේ ඇති තිත්ත ගතිය නැති වීම සදහා ආහාරයට ගන්නවා. සීනි ආහාරයට ගැනීමෙන් ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය සහ සුදු රුධිරාණු වලට ඔයාව ලෙඩ කරන විෂබීජ සමඟ සටන් කිරීමට ඇති හැකියාව තාවකාලිකව යටපත් කළ හැක. මේ නිසා, රෝග ලක්ෂණ වඩාත් නරක අතට හැරවීමට අවශ්‍ය නම් මිස සීනි කෑමට ඇති ආශාව පාලනය කර ගැනීමට උත්සාහ කරන්න.

3. සැකසූ ආහාර-සැකසූ සෑම ආහාරයක්ම සෞඛ්‍ය සම්පන්න හෝ නරක තේරීමක් නොවන නමුත් ඒවායින් සමහරක් ආහාරවල අධික ලුනු, සීනි සහ මේද අඩංගු විය හැක. හොදින් මතක තබා ගන්න, මෙහි අඩංගු වන අමුද්‍රව්‍ය වල ඉදිමුම හා දැවිල්ලක් ඇතිවන වට්ටෝරු ඇති අතර ඒවා ශරීරය සුව කිරීමේ ක්‍රියාවලිය ප්‍රමාද කළ හැක. රසවත් ස්නැක්, සිසිල් බීම, උදේ ආහාර වලට ගන්නා ධාන්‍ය වර්ග, බේකන් හෝ සොසේජස් සියල්ලම ආහාරයට නොගැනීමට මතක තබා ගන්න. අඩුම තරමින් ඔයාට සුවය ලැබෙන තෙක් මෙම ආහාරවලින් ඈත්වන්න.

4. අච්චාරු දමන ලද ආහාර-ඒවා ඇත්තටම රසවත් නමුත් ඔයා අසනීප වී සිටින විට ඒවා වළක්වා ගැනීමට උත්සාහ කරන්න. මෙම ආහාර වල විනාකිරි හෝ ලුණු අඩංගු වන අතර ඒවා උගුරේ අමාරුව වැඩි කරනවා.

5. ක්‍රිස්පි ආහාර-ඔයාට කැස්සක් හෝ උගුරේ අමාරුවක් ඇත්නම් ක්‍රැකර්ස්, පොටේටෝ චිප්ස් වැනි ක්‍රිස්පි ආහාර අනුභව කිරීමෙන් උගුර වැලි කඩදාසියක් මෙන් දැනෙනු ඇත. මෙම ආහාර මගින් උගුර දරුණු පීඩාවට පත් විය හැකි අතර එයින් අදහස් කරන්නේ ඔයාගේ වේදනාව තවත් වැඩි වන බවයි. ඒ වෙනුවට ආහාරයට ගත යුතු ආහාර:

1. චිකන් සුප්-ඔයාට සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව ඇති විට චිකන් සුප් ආහාරයට ගැනිම ඇත්තටම හොදයි. එය ඔයාව සජලීව තබා ගන්නා අතර එය පෝෂ්‍යදායී ආහාරයක්ද වෙනවා.එමගින් ඔයාව සන්සුන් කරන අතර අධ්‍යයනවලින් පෙනී යන පරිදි එය සීතල නිසා ඇතිවන රෝග ලක්ෂණ වලට උපකාරී වන ප්‍රති-ගිනි අවුලුවන බලපෑමක් ඇත.

2. මිරිස් ආහාර වලට කුළුබඩු එකතු කිරීම ඇත්තටම හොද දෙයක් බව ඔයා දන්නවාද? මිරිස්වල රෝග ලක්ෂණ අඩු කළ හැකි අමුද්‍රව්‍යයක් වන කැප්සායිසින් ඇත. මෙය decongestant හා expectorant ලෙස ක්‍රියා කරයි. එයින් අදහස් කරන්නේ එය ශ්ලේෂ්මල බිඳ දමා කැස්ස සහ නාසය හිරවීම වළක්වන බවයි.

3. ඉඟුරු-සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාවට උණුසුම් ඉඟුරු තේ කෝප්පයක් හොඳම මිතුරා විය හැක. මෙම ප්‍රබල මූලයට විශ්ලේෂක හා ප්‍රති-ගිනි අවුලුවන බලපෑම් ඇති අතර එය වෛරසයට එරෙහිව සටන් කිරීමට උපකාරී වෙනවා. ඉඟුරු වලින් නාසයේ ඇති තදබදය ඉවත් කර, කැස්ස මර්දනය කරමින් උගුරට සහනයක් ලබා දෙනවා. ඔයත් උත්සහ කර බලන්න.

4. හතු-ඒවා රසවත් පමණක් නොව හතුවල විශාල සෞඛ්‍ය ගුණාංගද ඇත. එය ප්‍රතිශක්තිකරණ බූස්ටර් සහ සෙලේනියම්, මැග්නීසියම් සහ සින්ක් වලින් පොහොසත් ප්‍රභවයක්. ඒවායේ ශක්තිමත් ප්‍රතිවෛරස් ගුණාංග නිසා සීතල සමග සටන් කරන ආහාරයක් බවට පත් වෙනවා.

5. Cranberries-ඉතා කුඩා නමුත් එතරම් බලවත් ය. මෙම ruby-red gems විටමින් සී සහ ක්වෙර්සෙටින් නම් ප්‍රතිඔක්සිකාරක වලින් පිරී ඇති අතර එමඟින් ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියට සුදුසු උත්තේජනයක් ලබා ගත හැක. ෆ්ලොරිඩා විශ්ව විද්‍යාලයේ සිදු කළ අධ්‍යයනයක දී පර්යේෂකයන් සොයා ගත්තේ ක්‍රැන්බෙරි යුෂ පානය කරන්නන්ට යුෂ පානය නොකළ අයට වඩා සීතල රෝග ලක්ෂණ අඩු බවයි. එමනිසා ඔයාටත් පුළුවන් මෙහි යුෂ පානය කර රෝග තත්වය සමනය කර ගන්න. ඔයා සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාවකින් පෙළෙන විට ගන්නා ආහාර මොනවාද? ඔයාට වඩාත් නරක හැඟීමක් ඇති කළ නිෂ්පාදන මොනවාද? අදහස් දැක්වීමේදී ඔයාගේ අදහස් දැන ගැනීමට අපි කැමතියි!