Naifmvlog

Naifm vlog Gossip and News

කරකැවිල්ල ඇති වීමට බලපාන හේතු 9 ක්

කරකැවිල්ල සහ සාමාන්‍ය හිසේ කැක්කුම එක සමාන නොවේ. අපේ ඇතැම් පොදු පුරුදු වෙනස් නොකිරීමෙන් මෙන්ම වෛද්‍යවරයකුට නිවැරදි තොරතුරු ලබා නොදීම නිසාත් මෙම තත්වය වැරදි ලෙස අර්ථකථනය වීමට පටන් ගන්නවා. නමුත් මෙම කරකැවිල්ල ඇති වීමට වෙනත් තත්වයක්ද ඇත. අපි කැමතියි ඔයාගේ ශරීරයට සිදුවන්නේ කුමක්ද යන්න තේරුම් ගැනීමට උපකාර කළ හැකි සරල රෝග ලක්ෂණ කිහිපයක් පිළිබඳව දැනුවත් කිරීමක් කිරීමට. එමෙන්ම ලිපිය අවසානයේ ඇති බෝනස් කොටසේ කශේරුකාව සහ සාමාන්‍ය හිසරදය අතර වෙනස පිළිබදවද විස්තර කර තිබෙනවා.

1. විජලනය සමහර විශාල ගැටලුවලට හොදම විසඳුම වතුර වීදුරුවක් පමණයි. විජලනය හා අධික ලෙස උණුසුම් වීම නිසා රුධිරයේ පරිමාව අඩු වෙනවා. මෙම නිසා සංසරණ ක්‍රියාවලිය වඩාත් අපහසු කරනවා. එයින් අදහස් වන්නේ මොළයට අඩු ඔක්සිජන් ප්‍රමාණයක් ලැබෙන බවයි.එය නිවැරදි කරන්නේ කෙසේද? : විශේෂයෙන් ඔයා අසනීප නම් ප්‍රමාණවත් තරම් ජලය පානය කරන්න.
වෛද්‍යවරයකු හමුවන්නේ කවදාද? දිනකට වතුර ලීටර් 2 ක් පමණ පානය කිරීමෙන් පසුවත් කරකැවිල්ල තිබෙනවා නම් එයට වෙනත් ගැටළුවක් තිබිය හැක.

2. සාංකාව-සාංකාව කියන්නේ ඉතා සුලභ තත්වයක් වන අතර එහි එක් රෝග ලක්ෂණයක් වන්නේ සාමාන්‍ය හිසරදය හා කරකැවිල්ලයි. අපගේ ශරීරය ප්‍රතික්‍රියා කරන්නේ හයිපර්වෙන්ටිලේටින් මගින් වන අතර හැඟීම පහව නොයන්නේ නම් ඇඩ්‍රිනලින් කුඩා ප්‍රමාණයක් මොළයට ළඟා වන විට හිසරදයක් ඇති වෙනවා.එය නිවැරදි කරන්නේ කෙසේද? : සැහැල්ලුවෙන් හුස්ම ගැනීමට නිදහස් ස්ථානයකට යෑමට උත්සහ කරන්න. වෛද්‍යවරයකු හමුවන්නේ කවදාද? සාංකාව පාලනය කළ නොහැකි විට භීතියට පත්වීමට හැක. එවන් අවස්ථාවක ඔයා අනිවාර්යයෙන් වෛද්‍යවරයකුගේ උදව් ඉල්ලා සිටිය යුතුයි.

3. අසාත්මිකතා-සමබරතාවය පාලනය කිරීම සඳහා ඇතුළු කණ වගකිව යුතු වෙනවා. දූවිලි, සුරතල් සතුන්ගේ ලෝම, රේණු හෝ වෙනත් අසාත්මිකතාවන් පද්ධතියට ඇතුළු වූ විට ඒවා මැද කණට බාධා කිරීමක් හෝ දැවිල්ල ඇති කළ හැක. ඔයාගේ රුධිර පීඩනය තීරණය කරමින් ශරීරයට ප්‍රතිචාර දැක්වන අතර එමගින් සාමාන්‍ය හිසරදයක් ඇති වෙනවා.එය නිවැරදි කරන්නේ කෙසේද? : සමහර ආහාර වලට ඔයාට ආසාත්මිකතා ඇතිවන්නේ නම් ආහාර වේල වෙනස් කර බලන්න. නැතහොත් ඔයා ප්‍රතිකාර ගැනීමට අකමැති නම් ඇතැම් මල් වර්ග සහ සතුන් වළක්වා ගන්න.වෛද්‍යවරයකු හමුවන්නේ කවදාද? ඔයාට ආසාත්මිකතා ඇත්නම් වෛද්‍ය ප්‍රතිකාර ලබා ගෙන වෙනත් ආසාත්මිකතා ඇත්දැයි යන්න තහවුරු කර ගන්න.

4. වයසට යාම-අවුරුදු 50 ට වැඩි පුද්ගලයින් ඇතුළු කණෙහි වෙනස්කම් අත්විඳීමට පටන් ගන්නවා. නමුත් සාමාන්‍යයෙන් පුද්ගලයෙකුට මෙම තත්වය වැරදි ඉරියව්වක නිදා ගැනීමෙන් පසු නැගීටින විට හිසේ කැක්කුමක් ඇති වෙනවා.එය නිවැරදි කරන්නේ කෙසේද? : සෙමින් නැගිටීමට උත්සාහ කරන්න.වෛද්‍යවරයකු හමුවන්නේ කවදාද? මිනිත්තු කිහිපයකට පසුවත් එම හැඟීම දිගටම පවතින්නේ නම් හෝ එය දිනපතා සිදුවන්නේ නම්.

5. ශරීරයේ සීනි මට්ටම අඩු වීම-ඔයා නිතර ආහාර ගැනීම මඟ හැරියහොත් හෝ දියවැඩියාවෙන් පෙළෙනවා නම් රුධිරයේ ප්‍රමාණවත් තරම් සීනි නොමැති විය හැක. එවිට ශරීරය එහි සංචිත භාවිතා කරන අතර එමනිසා මොළයට අඩු ශක්තියක් ලැබෙනවා. පසුව ඔයාට සාමාන්‍ය හිසරදයක් ඇති වෙනවා. ඉතිරිව ඇති ශක්තිය අනෙකුත් අවශ්‍ය සියලුම අවයව අතර බෙදා හරිනු ලැබෙනවා. දියවැඩියාව නිසා ඇතුළු කණේ ගැටළු ඇති කළ හැකි අතර එය සාමාණ්‍ය හිසරදයටද හේතු වෙනවා.
එය නිවැරදි කරන්නේ කෙසේද? : දොඩම් යුෂ පානය කරන්න, කන්න, හෝ ඉන්සියුලින් වඩා හොඳින් පාලනය කරන්න.
වෛද්‍යවරයකු හමුවන්නේ කවදාද? ආහාර ගැනීමෙන් පසු රෝග ලක්ෂණ දිගටම පවතින්නේ නම් වෛද්‍යවරයෙකුගෙන් උපදෙස් ලබා ගත යුතුයි.

6. ක්‍රීඩා-හෘද වාහිනී හා සම්බන්ධ ව්‍යායාම් හා ක්‍රීඩාවන් වල නිරත වීමේදී කාලයත් සමඟ ඔයාගේ හෘද පොම්පය මන්දගාමී වෙනවා. එය හොඳ නමුත් එය හදිසියේම ස්ථානය වෙනස් කරන විට හිසරදයට හේතු වෙනවා.එය නිවැරදි කරන්නේ කෙසේද? : ක්‍රීඩා කිරීමෙන් පසු ශරීරයට දිගු සන්සුන් බවක් ලබා දීම සදහා සෙමින් ඇවිදින්න. විශේෂයෙන් ඔයාට හිසරදයක් දැනෙනවා නම්.වෛද්‍යවරයකු හමුවන්නේ කවදාද? බිම වාඩිවීමෙන් පසු හා ක්‍රීඩා කිරීම එකවර නැවැත්වීමෙන් පසුවද එම හැඟීම දිගටම පවතින විට.

7. ඖෂධ නිසා ඇතිවන අතුරු ආබාධ-සෑම ඖෂධයකම යම් ආකාරයක අතුරු ආබාධයක් ඇති කරනවා. හිසරදය ද බොහෝ විට ඒවායින් එකක් ලෙස සඳහන් කළ හැක. ඔයා ලබා ගන්නා මාත්‍රාව සාමාන්‍යයෙන් මෙයට හේතුව ලෙස හදුන්වන්න පුළුවන්.එය නිවැරදි කරන්නේ කෙසේද? : ඖෂධයේ ඇති තොරතුරු පත්‍රිකාව කියවීම, ප්‍රමාණවත් තරම් ජලය පානය කිරීම සහ ප්‍රතිකාර අතරතුර හොඳින් ආහාර ගැනීම.
වෛද්‍යවරයකු හමුවන්නේ කවදාද? සෑමවිටම. ඔයාගේ රෝග ලක්ෂණවල ලැයිස්තුවක් සාදා වෛද්‍යවරයාට දන්වන්න. ඔවුන්ට ඔයාට අවශ්‍ය මාත්‍රාව සකස් කිරීමට අවශ්‍ය වෙන්න පුළුවන්.

8. අඩු රුධිර පීඩනය-හිසරදයක් ඇති බොහෝ අවස්ථාවන් එක් ආකාරයකින් හෝ වෙනත් ආකාරයකින් අඩු රුධිර පීඩනය නිසා විය ඇති වෙනවා. රුධිර පීඩනය පාලනය කරන අපගේ ස්නායු පද්ධතියේ පිරිහීම හදිසි වැටීමකදී හානියට පත්විය හැකි අතර එමනිසා හිසරදයක් ඇති වෙනවා.එය නිවැරදි කරන්නේ කෙසේද? : එය වයස සමඟ සිදු වෙනවා. වැටීම වලක්වා ගැනීම සඳහා රෝග ලක්ෂණ කෙරෙහි අවධානය යොමු කළ යුතුයි.වෛද්‍යවරයකු හමුවන්නේ කවදාද? ඔයා මෙම තත්වය බොහෝ විට අත්විඳින්නේ නම් එය පරීක්ෂා කර බැලීම වඩා හොඳයි. ඔයාට බෙහෙත් අවශ්‍ය විය හැක.

9. හෘදයාබාධ හා හදීසි ආබාධ-හිසරදය, පපුවේ වේදනාව, හුස්ම හිරවීම, ඔක්කාරය හා අතෙහි ඇතිවන වේදනාව හදීසි ආබාධ ලෙස පෙන්නුම් කරනවා. වැඩිහිටියන් තුළ සෙසු රෝග ලක්ෂණ නොමැතිව පැමිණිය හැකි අතර එය ඉවත් නොවන්නේ නම් එය හදීසි ආබාධය හෝ හෘදයාබාධයක් ලෙස පෙන්නුම් කරනවා.එය නිවැරදි කරන්නේ කෙසේද? : ඇස්පිරින් හෝ වෙනත් blood thinner ගන්න. හදිසි සේවා අමතන්න.වෛද්‍යවරයකු හමුවන්නේ කවදාද? සෑම විටම, ඔයාට හෘදයාබාධයක් හෝ හදීසි ආබාධයක් ඇතැයි සැක කරන්නේ නම්.

බෝනස් කොටස: හිසරදය හා කරකැවිල්ලහිසරදය යනු ඔයා අවදි වූ පසු වේගයෙන් නැගී සිටින විට ඇතිවන හැඟීමයි. එය කරකැවිල්ලට වඩා වෙනස් ය. එහි සැබෑ නම කශේරුකාවයි. එය කාමරය කැරකෙන බවක් හෝ නිශ්චලව සිටියදී ඔයා ගමන් කරන බවක් දැනෙනවා.
රක්තහීනතාවය, මෙනියර්ගේ රෝගය, පාකින්සන් හෝ ඇතුළු කණෙහි ක්‍රිස්ටල් ආකාරයට පෙන්නුම් කරන කරකැවිල්ලට සැමවිටම වෛද්‍ය ප්‍රතිකාර අවශ්‍ය වෙනවා.ඔයා කවදා හෝ සාමාන්‍ය හිසරදය හෝ කශේරුකාවක් අත්විඳ තිබෙනවාද? එවන් අවස්ථාවකදී ඔයා කරන්නේ කුමක්ද? ඔයාගේ අදහස් අපත් සමග බෙදා ගන්න.