Naifmvlog

Naifm vlog Gossip and News

රුධිර වර්ගය O නම් දැනගත යුතු කරුණු 8 ක්

1900 ගණන්වල පළමු දශකය තුළ ඔස්ට්‍රියානු වෛද්‍යවරයෙකු වන කාල් ලෑන්ඩ්ස්ටයිනර් විසින් මානව රුධිරය ප්‍රථම වර්ග 4 කට වර්ගීකරණය කර තිබෙනවා. ආරක්ෂිත රුධිර පාරවිලයනය සඳහා රුධිර ගැලපීමක් ඉතා වැදගත් බැවින් හදිසි අවස්ථා සඳහා කෙනෙකුගේ රුධිර වර්ගය දැන ගැනීම වැදගත් බව රහසක් නොවේ. කෙසේ වෙතත්, රුධිර ලක්ෂණ අපගේ සෞඛ්‍යයට ද බලපෑම් කළ හැකි අතර සමහර අය විශ්වාස කරන පරිදි අපගේ වාසනාවට සහ පෞරුෂයට ද බලපානවා.අපි O වර්ගයේ රුධිරය පිළිබඳ විද්‍යාත්මක කරුණු සහ කුතුහලයෙන් යුත් න්‍යායන් අධ්‍යයනය කර ඒ පිළිබදව තොරතුරු ඔයාට පැවසීමට ලැබීම පිළිබදව ඇත්තටම සතුටු වෙනවා.

1. රුධිර වර්ගය තීරණය කරන්නේ කෙසේද? රුධිර වර්ගය හෝ රුධිර කාණ්ඩය වර්ගීකරණය කර ඇත්තේ ශරීරයට සම්බන්ධකමක් නැති වූ විට ප්‍රතිශක්තිකරණ ප්‍රතිචාරයක් ඇති කළ හැකි ඇතැම් ප්‍රතිදේහජනක තිබීම හෝ නොපැවතීම අනුව යි. මෙම ප්‍රතිදේහජනක මගින් රෝගියාගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය රුධිර පාරවිලයනය කළ හැක. ඔයාගේ රුධිර වර්ගය දැන ගැනීම සහ රුධිර පාරවිලයනය සඳහා ආරක්ෂිත ගැලපීම් පිළිබඳව දැනුවත් වීම මෙතරම් වැදගත් වන්නේ මේ නිසා යි.

O රුධිර ලක්ෂණ වර්ග-රතු සෛල මතුපිට A සහ ​​B ප්‍රතිදේහජනක සහ ප්ලාස්මා හි A සහ ​​B ප්‍රතිදේහ තිබීම හෝ නොතිබීම මගින් තීරණය කරනු ලබන ප්‍රධාන රුධිර වර්ග 4 ක් ඇත. A සහ B ප්‍රතිදේහජනක වලට අමතරව Rh නම් ප්‍රෝටීනයක් පවතින අතර එය පැවතිය හැක. සමස්තයක් ලෙස ගත් කල, මෙය රුධිර වර්ග 8 කින් සමන්විත වෙනවා. A +, A-, B +, B-, O +, O-, AB + සහ AB-. O වර්ගයේ රුධිරයට රතු රුධිර සෛල තුළ A හෝ B ප්‍රතිදේහජනක නොමැති නමුත් ප්ලාස්මා හි A සහ ​​B ප්‍රතිදේහ ඇත. විවිධ ජනවාර්ගික හා වාර්ගික කණ්ඩායම්වල පුද්ගලයින්ගෙන් 37% – 53% අතර ප්‍රමාණයක් බහුලව දක්නට ලැබෙන රුධිර වර්ගය O + වර්ගයයි.

O වර්ගයේ රුධිරය ඇති අය සර්ව පරිත්‍යාගශීලීන් වේ.O + රුධිරය ඇති පුද්ගලයින්ට ඔවුන්ගේ රුධිරය කණ්ඩායම් 4 ටම පරිත්‍යාග කළ හැකි නමුත් RH ධන උප සමූහය (O +, A +, B +, AB +) ඇති පුද්ගලයින්ට පමණයි. O- වර්ගයේ රතු සෛල උප කාණ්ඩ 8 ටම සම්ප්‍රේෂණය කළ හැකි අතර එමඟින් හදිසි රුධිර පාරවිලයනය සඳහා සැමවිටම අවශ්‍ය වන විශ්වීය රුධිර වර්ගයක් බවට පත් වෙනවා. crossmatch පරීක්ෂණය අවසන් වීමට පෙර රෝගියෙකුගේ ජීවිතය බේරා ගැනීම වැදගත් වන විට හදිසි අවස්ථා වලදී O- රුධිරය රුධිර පාරවිලයනය කරනු ලැබෙනවා. එපමණක්ද නොව, ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය අඩුවෙන් සංවර්ධනය වී ඇති අලුත උපන් බිළිඳුන්ට O- රුධිරය ආරක්ෂිත වෙනවා.

4. O වර්ගයේ රුධිරය ඇති පුද්ගලයන්ට ලබා ගත හැක්කේ O වර්ගයේ රුධිරය පමණයි.O + වර්ගයේ රුධිරය ඇති පුද්ගලයින්ට O + සහ O- වර්ග දෙකම ඇති අයගෙන් රුධිරය ලබා ගත හැකි අතර, O- රුධිරය ඇති අයට ලැබිය හැක්කේ එකම O- වර්ගයේ රුධිරය පමණයි. හදිසි අවස්ථා වලදී O- රුධිරය හිඟ වූ විට එය O + රුධිරය සමඟ ආදේශ කළ හැක.

5. සෞඛ්‍ය අවදානම්-විද්‍යාඥයින් පවසන පරිදි රුධිරය ජීව රසායන විද්‍යාවට අනුව අපගේ සෞඛ්‍යය තත්වය තීරණය කරන ක්‍රම තිබෙනවා. අපගේ සෞඛ්‍යයට රුධිර වර්ගවල බලපෑම කොස්ද යන්න පිළිබදව තවමත් පර්යේෂණය කරමින් සිටියද විවිධ රුධිර වර්ග ඇති පුද්ගලයින්ට සෞඛ්‍ය අවදානම් සහ ප්‍රතිලාභ පිළිබඳ ඇතැම් න්‍යායන් ඇත. වසංගතය, කොලරාව, කම්මුල්ගාය හා ක්ෂය රෝග වැනි දරුණු රුධිර කාණ්ඩ ඇතුළු O රුධිර ගණය ඇති පුද්ගලයින්ට අනෙකුත් රුධිර කාණ්ඩවලට වඩා සමහර බැක්ටීරියා සහ වෛරස් ආසාදනවලට ගොදුරු විය හැකි බව සැලකෙනවා. සමහර අධ්‍යයනවලින් පෙනී යන්නේ රුධිර වර්ගය O පුද්ගලයින්ට A, B, සහ AB රුධිර වර්ග සමඟ සසඳන විට 35% වැඩි duodenal ulcers ඇති බවයි.

6. සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ-A, B, සහ AB රුධිර වර්ග ඇති පුද්ගලයින්ට සාපේක්ෂව O වර්ගයේ රුධිරය ඇති පුද්ගලයින්ට කිරීටක හෘද රෝග ඇතිවීමේ අවම අවදානම ඇත. අධ්‍යයනවලින් හෙළි වී ඇත්තේ O රුධිර ඝනයට අයත් නොවන පුද්ගලයින්ට වඩා අග්නියාශයේ පිළිකා ඇතිවීමේ අවදානම 25% කින් වැඩි බවයි. එපමණක්ද නොව, O වර්ගයේ රුධිරය ඇති පුද්ගලයින්ට රුධිර සංසරණ රෝග සහ සංජානන ආබාධ ඇතිවීමේ අවදානම අඩුයි. කෙසේ වෙතත්, සෞඛ්‍ය සම්පන්න ජීවන රටාවක් තබා ගැනීම සහ සෞඛ්‍ය අවදානම් සාධක කළමනාකරණය කිරීම රෝග වළක්වා ගැනීම සඳහා ඉතා වැදගත් වෙනවා.

7. රුධිර ගණයට සරිලන ආහාර-ඔයාගේ රුධිර ගණයට ගැලපෙන ඇතැම් නිෂ්පාදන ආහාරයට ගැනීමෙන් නිරෝගීව හා සෞඛ්‍ය සම්පන්නව සිටීමට උපකාරී වන බව පවසන ඊනියා “blood type diets” ගැන අසා තිබෙන්නට පුළුවන්. මෙය විශාල ලෙස ජනප්‍රියව තිබියදීත් රුධිර වර්ගයට සරිලන ආහාර පිළිබදව විද්‍යාත්මක සාක්ෂි නොමැති අතර ඒවා ගෝලීය වශයෙන් පිළිගන්නේ නැත. පෝෂණවේදීන් යෝජනා කරන්නේ රුධිර ගණයට සම්බන්ධ ආහාරයකට වඩා සෞඛ්‍ය තත්වය සැලකිල්ලට ගෙන පුද්ගලාරෝපිත ආහාර වේලක් අනුගමනය කිරීම වඩා හොඳ බවයි.

8. රුධිරය සහ පෞරුෂය -මිනිසුන්ගේ ගති ලක්ෂණ කෙරෙහි රුධිර ගණයෙහි බලපෑම තරමක් විවාදාත්මක යි. නමුත් මෙම න්‍යාය සමහර රටවල විශේෂයෙන් ජපානයේ ඉතා ජනප්‍රිය යි. රූපවාහිනී වැඩසටහන්, පුවත්පත් සහ සඟරා මගින් බොහෝ විට රුධිර වර්ගයට අනුව කේන්දර සහ ආදර ගැළපුම් ප්‍රස්ථාර ප්‍රකාශයට පත් කරන අතර ජපන් manga, anime සහ වීඩියෝ ක්‍රීඩා වල චරිතවල රුධිර වර්ගය සඳහන් වෙනවා. ජපන් ජාතිකයින් විශ්වාස කරන්නේ රුධිර ගණය O ඇති පුද්ගලයින් ත්‍යාගශීලී, උද්‍යෝගිමත්, සමාජශීලී සහ මූල්‍යමය වශයෙන් සාර්ථක වන අතර හොඳම ආදර ගැළපුම O වර්ගය සහ A වර්ගයේ පුද්ගලයින් අතර ඇති බවයි.
ඔයාට තිබෙන්නේ කුමන රුධිර වර්ගයද? ඔයාගේ රුධිර වර්ගය ජීවිතයට බලපාන ආකාරය ගැන දන්නවාද? අදහස් දැක්වීමේදී ඔයාගේ අදහස් අපත් සමග බෙදා ගන්න.